Urząd

Listopadowa sesja Rady Miejskiej. Jakie decyzje zapadły?

W poniedziałek 30 listopada odbyła się XXXIV sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Uchwalono zmianę wysokości podatków od nieruchomości i gruntów, a także większe dopłaty do wymiany starych pieców węglowych na kotły gazowe. Zwiększono też dotacje dla rodziców dzieci w żłobkach na terenie miasta.

Sala sesyjna z radnym. Prezydent Daniel Beger się wypowiada

Była to kolejna sesja hybrydowa (część radnych uczestniczyła w niej za pomocą videokonferencji). Na początku sesji była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda podziękowała za współpracę władzom miasta.

Sytuacja finansowa Świętochłowic jest zła – spłacane są długi powstałe w poprzednich kadencjach, na dodatek z uwagi na pandemię, wpływy do miejskiej kasy są sporo mniejsze. Dlatego radni zdecydowali się nieznacznie podnieść podatki od nieruchomości i gruntów. Podatki od budynków mieszkalnych wzrosną o 4 grosze, a od gruntów o 2 grosze. O 94 grosze wzrośnie podatek od lokali i o 4 grosze od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co to w praktyce oznacza? Właściciel mieszkania o powierzchni użytkowej 55 m2 z gruntem o powierzchni 60 m2 zapłaci 28 groszy miesięcznie więcej, co daje sumę 3,40 zł na rok! Czy to dużo? Dla właściciela mieszkania na pewno nie, ale miastu ten wpływ jest potrzebny. 3 złote i 40 groszy to wkład mieszkańca w rozwój Świętochłowic. Właściciel domu o powierzchni użytkowej 100 m2 z gruntem o powierzchni 350 m2 zapłaci 92 grosze więcej miesięcznie, co daje sumę 11 zł rocznie. Właściciel firmy w dużym budynku o powierzchni użytkowej 900 m2 i terenu o powierzchni 2000 m2 zapłaci 77,17 zł więcej miesięcznie, czyli 926 zł rocznie. Dla dyskontu spożywczego o wielkich obrotach nie jest to koszt znaczący. Szczegóły na planszach poniżej:

Grafika obrazująca zmiany podatków mieszkalnych Grafika obrazująca zmiany podatków mieszkalnych Grafika obrazująca zmiany podatków od prowadzenia nieruchomości

Wzrosną dopłaty do wymiany kotłów na inne niż węglowy z dotychczasowych 2500 zł do 3000 zł. Jeśli na taką zmianę zdecydują się wszyscy mieszkańcy danej kamienicy, kwota dopłat wzrośnie z obecnych 7000 zł do 9000 zł. Dopłata do termomodernizacji budynku w zasobach miejskich to natomiast 36 000 zł. Działania te mają na celu zmniejszenie niskiej emisji i poprawę jakości powietrza w Świętochłowicach.

Dla rodzin mających dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych na terenie miasta Świętochłowice, wzrosną dopłaty. 350 zł otrzymają rodziny najbiedniejsze, których średni dochód nie przekracza 1000 zł brutto na osobę, 200 zł przy 1001-1500 zł/osoba oraz pozostali 100 zł.

Następna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach odbędzie się w grudniu i będzie sesją niezwykle ważną, bo budżetową. Przypominamy, że sesje oglądać można online.