Co zobaczyć w Świętochłowicach?

Zapraszamy do poznania ciekawych miejsc w Świętochłowicach:

Muzeum Powstań ŚląskichMuzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało otwarte w 2014 roku. Placówka powstała w zgodzie z najnowszymi trendami muzealnictwa. Została pomyślana jako centrum edukacji, w dużej mierze nastawione na młodzież. Znaczna część ekspozycji ma charakter multimedialny i interaktywny. Eksponaty uzupełnione zostały o repliki i reprodukcje, dzięki czemu można je nie tylko oglądać, ale również dotykać. Muzeum jest przystosowane do zwiedzania przez grupy mieszane językowo. Na ponad 1000 m2 wszystko, począwszy od ekspozycji po wystrój wnętrz i dźwięk, przenosi zwiedzających w czasy powstańców, tak aby jak najpełniej przedstawić historię Powstań Śląskich.

Wieże KWK PolskaTeren po dawnej KWK Polska w dzielnicy Zgoda przeszedł gruntowny remont. Miasto, przy pomocy środków unijnych, odrestaurowało znajdujące się tam dwie wieże wyciągowe – Basztową i Kozłową. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno-rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych. Są więc strefy ziemi, powietrza, wody, drewna i stali. Symbolizują one żywioły i środowisko, z którym każdego dnia spotykają się górnicy. Przemierzając kolejne metry labiryntu możemy zapoznać się z historią przemysłu w Świętochłowicach. Warto wspiąć się lub wjechać windą na taras widokowy w wieży basztowej. Tam też znajduje się ekspozycja poświęcona tradycjom i wierzeniom na Śląsku.

OSiR SkałkaZachęcamy do odwiedzenia największego miejskiego parku Skałka, który składa się zarówno z części sportowej, jak i wypoczynkowo-rekreacyjnej.

Wokół stawu Skałka biegną liczne ścieżko spacerowe oraz droga dla rowerów. W okolicy przystani znajdują się punkty małej gastronomii oraz atrakcje dla dzieci. 

Świętochłowice - Dolina LipinkiW Dolinie Lipinki zobaczymy kilka stawów i ciekawe rozlewiska potoku, ale największym “oczkiem wodnym” jest tutaj Staw Ajska, pięknie położony u stóp czerwono-brunatnych hałd i wśród bujnej roślinności, typowej dla wodnych siedlisk. Prócz spacerowiczów nad Ajską spotkasz wędkarzy, ale też amatorów pikników i grilowania. 

Warto obejść sobie staw dookoła, umożliwia to wydeptana ścieżka, która pozwala poobcować z naturą, już w nieco bardziej dzikim terenie, z powalonymi drzewami i poukrywanymi ptakami w zaroślach. Bardzo urokliwy zakątek. 

Strona w trakcie rozbudowy