Inne

Uroczyste ślubowanie klasy mundurowej

11 listopada uczniowie pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego II LO im. M. Reja w Świętochłowicach złożyli uroczystą przysięgę. Od tego momentu stali się pełnoprawnym kadetami i z dumą mogą nosić mundur z flagą naszej Ojczyzny.

Od wielu lat, podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości, uczniowie pierwszej klasy mundurowej II LO składają przysięgę wojskową. Podobnie było i w tym roku. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele NSPJ w Piaśnikach, po której wszyscy zebrani świętochłowiczanie i zaproszeni goście udali się pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd śląskim bohaterom. Następnie w obecności Prezydenta Miasta Świętochłowice, Daniela Begera, szefa WCR w Chorzowie, dyrekcji  ZSO, rodziców i opiekunów, a także wielu innych znamienitych gości uczniowie pierwszej klasy unieśli prawą dłoń, aby ślubować wierność i posłuszeństwo Rzeczypospolitej Polskiej.

Złożenie przysięgi poprzedzały ponad dwa miesiące podstawowego szkolenia wojskowego, podczas którego każdy z kadetów mógł się przekonać, czy dokonuje właściwego wyboru. Uczniowie sprawdzali swoje możliwości na przykład podczas obozu szkoleniowo-integracyjnego w Kucobach, zajęciach na strzelnicy, jak również podczas cyklicznych wyjazdów na ćwiczenia do 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach.

Przejęcie i duma, jakie malowały się na twarzach uczniów wypowiadających kolejne słowa przysięgi potwierdzały, że są dobrze przygotowani i w pełni świadomi podejmowanego zobowiązania.  Doniosłość tej chwili, wzruszenie i radość udzieliły się wszystkim zgromadzonym pod pomnikiem.

Jesteśmy dumni z kolejnych uczniów noszących mundur kadeta oddziału przygotowania wojskowego II LO w Świętochłowicach. – mówi dyrektor szkoły Marzena Grela.