Miasto

Uroczyste otwarcie Stawu Kalina

W piątek 15 września 2023 r. po wielu latach udało się oddać w ręce mieszkańców Staw Kalina. Bomba ekologiczna została rozbrojona, a efekt końcowy wywołał radość wśród wszystkich świętochłowiczan.

Koszt największej świętochłowickiej inwestycji wyniósł 73 mln zł. Remediacja wraz z rewitalizacją stawu Kalina w Świętochłowicach to jeden z największych projektów w skali kraju, który realizowany był w latach 2020-2023 przez polsko-francuskie konsorcjum firm Remea oraz Menard.  Koszt tej inwestycji wyniósł 73 mln zł.  Głównym celem prac było oczyszczenie stawu oraz gruntów wokół ze szkodliwych chemikaliów, a także przywrócenie jego aktywności biologicznej. Zastosowano najnowsze rozwiązania i zawansowane procesy technologiczne: wokół hałdy emitującej zanieczyszczenia wykonano barierę przeciwfiltracyjną, toksyczne osady zostały wydobyte z dna stawu i zutylizowane w procesie termicznej desorpcji a całość dopełniają procesy bio- i fitoremediacji oraz napowietrzania, które działają stale by z każdym dniem jeszcze bardziej poprawiać jakość wody.

Zdegradowany i zanieczyszczony teren zmienił się w miejsce rekreacji i odpoczynku. Odnowiona miejska przestrzeń zyskała 130 nowych drzew, 1000 m2 krzewów, boisko do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, plac zabaw, dwie siłownie plenerowe, wybieg dla czworonogów a także ścieżki rowerowe i spacerowe.

Ta inwestycja to wspólny sukces, z którego możemy być dumni – również na międzynarodową skalę!

W dniu uroczystego otwarcia na mieszkańców czekała ogromna ilość atrakcji. Na scenie oprócz oficjalnego otwarcia z władzami miasta, odbyły się quizy dla dzieci i dorosłych z nagrodami, a także koncert zespołu “Piff Parre”. Przy wybiegu dla psów swoje stoisko miało Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie, które na piknik zabrało przyjazne pieski oraz różne upominki. Dla tych, którzy chcieli w tym dniu zażyć trochę sportu zorganizowano przejazd rowerowy ze Stowarzyszeniem “Rowerowe Świętochłowice” oraz treningi dla początkujących i zaawansowanych na siłowniach plenerowych poprowadzone przez wicemistrza Europy w kulturystyce Kamila Banasia.

Na boisku do piłki nożnej rozegrano turnieje piłki nożnej. W skład drużyn wchodzili reprezentanci świętochłowickich szkół. Po piłkarskiej rywalizacji każda drużyna otrzymała puchar i medale.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Zespół “Roko i Collino” uatrakcyjnił popołudnie naszym małym mieszkańcom, a nowo powstały plac zabaw nie pozwalał aby uśmiechy na dziecięcych buziach mogły się gdzieś zawieruszyć. Dzieci miały również okazję poskakać na dmuchańcach dedykowanych specjalnie dla nich. Centrum Kultury Śląskiej przygotowało ekologiczne warsztaty, a Urząd Miejski przygotował drobne upominki dla uczestników uroczystego otwarcia Kaliny. Na stoisku Straży Miejskiej każdy z mieszkańców mógł bezkosztowo oznakować swój rower.

W tym dniu towarzyszyło nam Muzeum Powstań Śląskich, gdzie można było nabyć ciekawe historyczne książki oraz drobne upominki.

Nikt nie mógł być też głodny, bo na Kalinie nie zabrakło pysznej kiełbaski, stoiska z lodami i dobrej kawy!

Bezpieczeństwo zapewnili mieszkańcom strażnicy Straży Miejskiej, którzy na rowerach pilnowali porządku.

Mamy ogromną nadzieję, że wszystkim uczestnikom się podobało!

Dziękujemy, że byliście z nami!

Fot. Rafał Zduńczyk