Miasto

Świętochłowice na trzy dni staną się muzyczną stolicą regionu!

24, 25 i 26 czerwca 2022 obchodzone będą Dni Świętochłowic. Podczas święta miasta usłyszymy wykonawców różnorodnych gatunków muzycznych. W pierwszy dzień wybrzmi hip hop i rap. Dzień drugi to jubileusz zespołu Kindla i występ ich gości znanych z polskiej estrady muzycznej takich jak Halina Mlynkova czy Rafał Brzozowski. W trzecim dniu będziemy bawić się w rytm śląskich szlagierów. Świętowanie wpisuje się w jubileusz 75-lecia nadania Świętochłowicom praw miejskich.

Plakat

W tym roku miejscem spotkania świętochłowiczan podczas dni miasta będzie wyjątkowo Park Jordanowski. To tam w pierwszy wakacyjny weekend, czyli 24-26 czerwca w jednym miejscu spotkają się takie gwiazdy jak O.S.T.R. czy zespół Tulia! Muzycznym gospodarzem obchodów będzie zespół KINDLA, który obchodzi 25-lecie istnienia i swój jubileuszowy, jedyny koncert zaplanował właśnie w tym mieście. Do wspólnego świętowania bracia Kindla zaprosili swoich muzycznych przyjaciół. 

– W tym roku wyjątkowo spotkamy się w Parku Jordanowskim przy ul. Sikorskiego, nieopodal Młodzieżowego Domu Kultury. Dotychczasowe miejsce organizacji dni miasta – świętochłowicka “Skałka” – jest w fazie remontów i modernizacji, więc skala i wielkość wydarzenia nie pozwoli nam na jego organizację w tym miejscu. Mamy nadzieję, że nowa lokalizacja przypadnie mieszkańcom do gustu. Jest to miejsce z dobrym dojazdem, w centralnym punkcie miasta. Każdy wygodnie dotrze na wybrane przez siebie koncerty. A oferta w tym roku jest szeroka, dostosowana do osób w różnym wieku, o zróżnicowanych gustach muzycznych – mówi Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

Na jakie gwiazdy możemy liczyć na scenie? Podczas pierwszego dnia świętowania w rytmie hip-hopu swoją obecność zapowiedział O.S.T.R. – łódzki raper, kompozytor, producent muzyczny. Swoją twórczość zaprezentują także Tabu, Cham Pion/Dono, Dejlu, Tukej oraz Kamila Krawczyk. Start w piątek 24 czerwca o godzinie 17.30. 

Drugi dzień upłynie pod szyldem jubileuszu zespołu KINDLA. Bracia Marcin i Robert pochodzący ze Świętochłowic postanowili właśnie w swoim rodzinnym mieście świętować okrągłą rocznicę swojej twórczości. Z tej okazji nagrali nawet utwór zatytułowany “Jak skała”. Akcja klipu rozgrywa się na świętochłowickim podwórku – tym samym, na którym bracia spędzili dzieciństwo.

– Ten klip to dla nas prawdziwa sentymentalna podróż, ale i oficjalne zamknięcie cudownej przygody zespołu KINDLA, bo tak naprawdę nigdy się z Wami nie pożegnaliśmy! 25-lecie i koncert 25 czerwca w Świętochłowicach to dla nas wspaniałe podsumowanie tej pięknej historii! – opowiada Marcin Kindla. 

Koncert zespołu KINDLA to wydarzenie jednorazowe, kończące pewien etap w życiu jego członków. Fani tego duetu nie słyszeli braci we wspólnym wykonaniu od lat i z niecierpliwością wyczekują jedynego takiego koncertu w Świętochłowicach.

Na zaproszenie braci odpowiedziały gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które chcą uświetnić jubileusz grupy KINDLA swoimi występami. Zapowiada się prawdziwa uczta dla uszu! Swoje utwory zaśpiewa dla nas Halina Mlynkova – wielokrotnie nagradzana artystka, dziś występująca solowo, która dała się poznać jako jedna z pierwszych wokalistek zespołu Brathanki. Nie zabraknie też akcentu międzynarodowego – Yulia Belei, artystka z Ukrainy, wraz z Alą Tracz zapowiadają występ dedykowany ogarniętemu wojną ukraińskiemu narodowi. Jeden z utworów napisany został już po wybuchu konfliktu.  Kolejną gwiazdą, jaką będzie można usłyszeć już 25 czerwca w Świętochłowicach, jest zespół Tulia, który gościł na Eurowizji w 2019 roku. Na scenie wystąpi także “Three of us” – grupa nagrodzona podczas tegorocznego festiwalu w Sopocie z piosenką “Szklany sufit”. Swój głos podczas sobotniego koncertu zaprezentuje nam też Agnieszka Adamczewska z flagowym utworem “Na wszystko przyjdzie czas”. Prowadzącym sobotnie wydarzenie będzie Rafał Brzozowski, którego usłyszymy na scenie w wykonaniu swoich największych hitów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 w Parku Jordanowskim. 

Przed sceną przygotowana zostanie strefa gastronomiczna. Tuż obok zagości mini park rozrywki z karuzelami i strefą dla dzieci.

W niedzielę 26 czerwca impreza nie zwalnia tempa, lecz przenosi się na świętochłowicką “Skałkę”. Tym razem część artystyczna przygotowana będzie w śląskim klimacie pod nazwą “Muzyczne spotkania sąsiadów z Radiem Silesia”. To format doskonale znany mieszkańcom i bardzo przez nich lubiany! W dobry nastrój wprowadzi nas lokalny artysta Szwagier Damian. Następnie na scenie wystąpi chorzowianin Tim Fabian, od dzieciństwa mieszkający w Niemczech. Taneczne przeboje zaprezentuje także wokalistka Alina Trzeciak-Taryma oraz zespół Arkadia Band słynący z energicznych śląskich szlagierów. Gospodarzami spotkania będą Agnieszka Strzelczyk i Arkadiusz Wieczorek – para znana z porannych audycji w Radiu Silesia, która zarazi wszystkich humorem i pozytywnym nastawieniem. Rozpoczęcie o godz. 17.30. 

– Warto zaznaczyć, że wszystkie koncerty są bezpłatne. To okazja do udziału w plenerowych występach swoich ulubionych artystów, ale także do integracji lokalnej społeczności i miłego spędzenia weekendu. Świętujcie razem z nami Dni Świętochłowic w ten szczególny jubileusz 75 lat nadania praw miejskich – zachęca prezydent Daniel Beger.

Rozpiska godzinowa występów:

rozpiska

 

Miejsce imprezy (piątek i sobota):