Miasto

Budynek przy Bukowego 17 – dalsze losy [ANKIETA]

We wtorek władze miasta oraz przedstawiciele MPGL i Straży Pożarnej odwiedzili zabytkowy budynek przy ulicy Bukowego 17, który od kilku lat jest opuszczony.

2 marca 2021 r. prezydent Daniel Beger oraz jego zastępcy Sławomir Pośpiech i Adam Trzebinczyk wraz z przedstawicielami MPGL w osobie m.in. prezesa Tomasza Lemańskiego oraz komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach Arkadiusz Labocha odwiedzili i dokonali inspekcji budynku przy ulicy Bukowego 17. Celem tej wizyty było zobaczenie w jakim obecnie stanie jest budynek i zastanowienie się nad jego przyszłością.

Chcemy zapytać Was jaka Waszym zdaniem powinna być przyszłość tego budynku (wiedząc, że koszt remontu to ok. 10 mln zł, a wartość budynku to ok. 1 mln zł). Ankietę znajdziecie poniżej.

Historia budynku przy ul. Bukowego 17

Okazały, trzypiętrowy gmach został zbudowany w latach 1904 – 1906 jako siedziba Szkoły Ludowej nr IV. Uroczystość poświecenia odbyła się 3 stycznia 1907 r. Po 1951 r. zmieniono nazwę na Szkołę Podstawową nr 14, w latach 1977 – 1994 mieściło się tu Liceum Medyczne, potem Liceum Ekonomiczne i od 2003 r. Zespół Szkół Ekonomiczno – Informatycznych. W 2013 r. budynek stał się siedzibą Domu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Od 2019 pozostaje on opuszczony

Okres Powstań Śląskich był bardzo burzliwy w dziejach Lipin. Tutaj właśnie, w budynku przy ul. Bukowego w sierpniu 1920 r. zakwaterowana była sotnia SIPO (Sicherheitspolizei) licząca 150 uzbrojonych policjantów. 20 sierpnia 1920 r. (podczas II powstania śląskiego) uzbrojeni powstańcy z okolicznych miejscowości udali się pod koszary SIPO, otoczyli je i zmusili sotnię do kapitulacji. Po złożeniu broni oddział SIPO odmaszerował do Królewskiej Huty. Powstańcy przebywali w koszarach do 28 sierpnia, sformowali Straż Obywatelską oraz grupy zabezpieczające miejscowe zakłady przemysłowe i urzędy administracyjne.

Podczas III Powstania Śląskiego, 3 maja 1921 r., w budynku szkoły zainstalował się 4. Królewsko –  Hucki Pułk Piechoty im. Czwartaków, dowodzony przez podporucznika Karola Gajdzika (1883-1955). 22 maja Pułk, przemianowany na 10 Pułk Piechoty Grupy „Wschód”, opuścił koszary i skierował się w okolice Kędzierzyna i Koźla.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń 10 listopada 1992 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku ówczesnego Liceum Medycznego. Tablicę ufundował Zarząd Miasta Świętochłowice.

Co dalej z budynkiem przy ul. Bukowego 17 – ankieta