Inne

Kim byli mieszkańcy Lipin na obrazach Ludwika Konarzewskiego?

Kościół św. Augustyna w Świętochłowicach – Lipinach liczy prawie 150 lat. W niewielkiej kaplicy chrzcielnej w 1955 r. powstał cykl obrazów na deskach, namalowanych przez Ludwika Konarzewskiego – juniora, przedstawiających sceny udzielania Świętych Sakramentów. Jak niesie wieść gminna, do przedstawień poszczególnych postaci pozowali mistrzowi mieszkańcy Lipin. Właśnie trwa akcja ustalania, kim byli modele.

Kościół jest świadkiem burzliwych dziejów dzielnicy – na jego murach widać liczne uszkodzenia – ślady działalności kopalni i huty cynku. Wpisany do rejestru zabytków, wewnątrz kryje zespół zabytkowych witraży i organy, a także… zagadki, wymagające rozwiązania. Właśnie ruszył akcja poszukiwania modeli, którzy pozowali Ludwikowi Konarzewskiemu – juniorowi, podczas tworzenia cyklu obrazów na deskach w kaplicy chrzcielnej. Dzieła powstały w 1955 r. Wszyscy, którzy wiedzą, kto pozował podczas ich powstawania lub dysponują jakimiś informacjami w tym temacie, proszeni są o kontakt mailowy: lipiny@katowicka.pl lub telefoniczny nr tel. 515 304 860.

Zebrany materiał o osobach przedstawionych na obrazach, wraz z informacją o twórcy cyklu – Ludwiku Konarzewskim, zostanie opracowany i opublikowany na stronach internetowych Parafii i Miasta 12 września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2020.