Inne

Zdalnie, nowocześnie i wspólnie w SP5

W marcu z powodu pandemii placówki oświatowe zostały zamknięte i wprowadzono nauczanie zdalne, ale w Szkole Podstawowej nr 5 nie oznaczało to zostawienia rodziców i dzieci bez kontaktu z nauczycielami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii udało się przeprowadzić wiele wspaniałych inicjatyw.

W marcu z powodu pandemii placówki oświatowe zostały zamknięte i wprowadzono nauczanie zdalne, ale w Szkole Podstawowej nr 5 nie oznaczało to zostawienia rodziców i dzieci bez kontaktu z nauczycielami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii udało się przeprowadzić wiele wspaniałych inicjatyw i, mimo braku spotkań „w realu”, nadal wspólnie tworzyć społeczność szkolną.

Przede wszystkim wykorzystano nowoczesne technologie. Początkowo praca opierała się na dzienniku elektronicznym Librus, który już od kilku lat funkcjonuje w ZSO. To dzięki niemu nauczyciele, uczniowie i rodzice mieli stały kontakt. Z biegiem czasu sięgnięto także po nowe rozwiązania. Nauczyciele nagrywają filmiki, w których tłumaczą dzieciom zagadnienia lub pokazują doświadczenia przyrodnicze, a także – po uzyskaniu odpowiedniej licencji – prowadzą lekcje on-line za pośrednictwem programu MS Teams. Wszyscy odetchnęli z ulgą – dzieci nareszcie mogą zobaczyć swoich nauczycieli, a nauczyciele – uczniów. W ten sposób udało się chociaż częściowo odciążyć rodziców.

Jednak szkoła to nie tylko lekcje – to także budowanie relacji międzyludzkich i związku między uczniami, rodzicami i szkołą. Dlatego podjęto wiele ciekawych inicjatyw. Przygotowano fotograficzne kolaże ze zdjęć np. nauczycieli z książką, dzieci z pacynkami, nauczycieli z napisem „tęsknimy” oraz wystawy fotograficzne prac dzieci (np. „Wiosna w mieście”, „Święto flagi”). Uczczono Dzień Matki przez przygotowanie prezentacji składającej się ze zdjęć naszych uczniów, którzy śpiewali także piosenkę „Jesteś mamą”. Udało się przygotować niespodziankę z okazji Dnia Dziecka – nauczyciele, każdy w swoim domu, nagrali filmik, w którym śpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, całość zmontowano i zamieszczono na szkolnym facebooku. Dzieci miały również okazję posłuchać wieczorami swojej wychowawczyni w ramach akcji „Czytanka na dobranoc” oraz wziąć udział w spotkaniu on-line z wykładowcą Politechniki Śląskiej i porozmawiać z nim na temat wody. Udało się także przeprowadzić różne konkursy, dzieci recytowały wiersze on-line i cały czas były w kontakcie ze swoimi paniami.

Cała społeczność ZSO bardzo dobrze poradziła sobie w tej nowej, trudnej sytuacji, z jaką trzeba było się zmierzyć. Pomogły w tym nowe technologie, po które chętnie sięgano. SP5 jest szkołą nowoczesną, która nie boi się wyzwań.

Jednak zdalne nauczanie i wszystkie podjęte inicjatywy nie miałyby szans powodzenia, gdyby nie rodzice uczniów ZSO. Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne są bardzo wdzięczni za zaangażowanie, pomoc i wsparcie, jakie otrzymują i z całego serca dziękują.