Inne

XX Rejonowy Konkurs Mitologiczny

3 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Świętochłowicach odbył się finał XX Rejonowego Konkursu Mitologicznego dla młodzieży gimnazjalnej oraz starszych klas szkół podstawowych Świętochłowic, Siemianowic i Chorzowa.

3 kwietnia 2019 roku w  Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Świętochłowicach odbył się finał XX Rejonowego Konkursu Mitologicznego dla młodzieży gimnazjalnej oraz starszych klas szkół podstawowych Świętochłowic, Siemianowic i Chorzowa.

Wymagania konkursowe to jak zawsze znajomość mitologii greckiej i rzymskiej (według opracowania Jana Parandowskiego) oraz pojęć i zwrotów związanych z kulturą antyczną (na podstawie słowniczka „Po nitce do kłębka” autorstwa organizatora imprezy, doradcy metodycznego Piotra Nosala).

W  tym roku w etapie szkolnym, który odbył się na początku stycznia, wzięło udział około 320 gimnazjalistów, natomiast na zmagania finałowe przyjechało 32 uczestników z 16 szkół. Liczby te świadczą o tym, że konkurs cieszy się autentycznym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Po części pisemnej, która wyłoniła najlepszą dziesiątkę, zaczął się emocjonujący finał ustny. Gościliśmy na nim Prezydenta Świętochłowic pana Daniela Begera. Wszyscy goście mieli okazję przekonać się, że poziom przygotowania uczestników był niezwykle wysoki, zaś rywalizacja o czołowe miejsca naprawdę emocjonująca, uczniowie odpowiadali na bardzo szczegółowe i często naprawdę trudne pytania, a o wyniku końcowym decydowała nie tylko wiedza, ale i boginie losu – grecka Tyche i rzymska Fortuna – oraz umiejętność zachowania „stoickiego spokoju”.

Jak co roku możemy mówić o rozmachu organizacyjnym, który jest możliwy dzięki zaangażowaniu nauczycieli we wszystkich szkołach, a przede wszystkim dzięki dobrej współpracy pedagogów z ZSO Nr 2, młodzieży szkolnej i rodziców. Szczególnie dziękujemy Radzie Rodzicielskiej za ufundowanie nagród – książek o tematyce mitologicznej – wszystkim finalistom.

Konkurs jest swego rodzaju „wizytówką” naszej szkoły i miasta, a dwudziesta edycja to efekt stałego zainteresowania gimnazjalistów tematyką mitologiczną, dlatego sądzimy, że warto go kontynuować, dostosowując się do czekających nas zmian w systemie edukacji. Zatem przewidujemy kolejne zmagania i wierzymy, że nadal będą atrakcyjne i dla uczniów, i dla opiekunów, gości, widzów.

Poniżej prezentujemy listę zwycięzców:

  1. Rowena Moniot z Gimnazjum nr 10 w Chorzowie
  2. Marta Skiba z Gimnazjum nr 8 w Chorzowie
  3. Emilia Nowakowska z SP 39 w Chorzowie