Inne

Klasy szachowe w SP nr 19

W Szkole Podstawowej nr 19 im. Bolesława Chrobrego w Świętochłowicach realizowane są  zajęcia nauki gry w szachy dla klas 2 i 3 w ramach projektu ,,Edukacja przez Szachy w szkole". W roku szkolnym 2020/21 w oparciu o ten projekt, Pani Aleksandra Wieczorek prowadzi autorskie zajęcia szachowe również dla pierwszaków -  „Szachy z Mozartem”.

– Uczniowie poprzez zabawę poznają zasady tej „królewskiej gry”. Mamy już uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w turniejach szachowych, rozgrywanych w szkole, ale także poza nią: Kacperek Jabłoński z 1b uczestniczył w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach 2020-edycja online, Oliwia Solich (klasa 2a) i Maciej Szczepanowski (klasa3a) wzięli udział w IV turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowic, Oliwka Solich uczestniczyła również w IV Olimpiadzie szachowej w Zabrzu.  26 lutego rozpoczyna się Grand Prix XVII- UKS”G4” Tarnowskie Góry, w którym wezmą udział wyżej wymienieni uczniowie. – mówi Aleksandra Wieczorek, opiekun grup szachowych.

Szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak: integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (…), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania. Źródło: „Szachy w szkole” (0050/2011)

Nauce gry w szachy towarzyszy muzyka Mozarta.

– Elegancja klasyki wpływa na naszą psychikę, pomaga uporać się z problemami współczesnego świata. Męczy nas bezsilność wobec brzydoty otoczenia, postindustrialnego środowiska, hałasu, otaczająca tandeta; one nie  motywują  do nauki, działania, nie zachęcają do twórczego przeżywania świata.  Mimo wszystko, wierzymy w Efekt Mozarta. – mówi Katarzyna Borowiec, dyrektor SP nr 19.

Wszystkim młodym szachistom życzymy samych sukcesów!