Inne

Dzień Patrona w SP5

26 marca 2024 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Świętochłowicach obchodziła Święto Patrona, wielkiego himalaisty Jerzego Kukuczki. Zajmuje on szczególne miejsce w sercach społeczności Szkoły Podstawowej nr 5.

Dzień Patrona Szkoły to rozmaite atrakcje dla uczniów. Najmłodsi uczniowie klas I- III przygotowali z tej okazji festiwal piosenki turystycznej. Uczniowie klas IV- VI poznawali sylwetkę patrona w filmie „Kolekcja Pamięci Jerzego Kukuczki- rozmowa z Jerzym Kukuczką”, a także zwiedzali Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki. Następnie uczestniczyli w autorskiej grze planszowej, w której rozwiązywali zadania sprawnościowe, zdobywali szczyty z krótką informacją o tragicznych wydarzeniach na południowej ścianie Lhotse, odpowiadali na pytania dotyczące życia i pasji himalaistycznych Jerzego Kukuczki, a także poznawali inne postaci himalaistów.

Zwłaszcza dla tych najmłodszych uczniów to była bardzo ważna lekcja. Oni jeszcze nie zdążyli poznać historii Jerzego Kukuczki, a wiedzą, że jest patronem ich szkoły. Do tej pory to była obca dla nich postać, dzięki Dniu Patrona ta postać nabrała kolorów i napawa dumą – mówi dyrektor SP5, Marzena Grela.

Powołując się na słowa hymnu szkoły – „Nasz patron to Kukuczka Jerzy, z nim szczyty zdobywać możemy…” – uczniowie SP5 dzielnie zdobywają szczyty wiedzy, a w niedługim czasie również szczyty gór, które tak bardzo kochał Kukuczka.