Załadunek

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie odbyło się.

Finał 17. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego

kategoria :
Data:
2 października 2022

Czas:
18:00 - 22:00

Miejsce:
Centrum Kultury Śląskiej – Zgoda

Krauzego 1
Świętochłowice, 41-600
+ Google Map

Organizator:
Centrum Kultury Śląskiej

Telefon:
32 345 21 60
Strona:
http://cks.org.pl/

Opis

Serdecznie zapraszamy na finał 17. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego, który odbędzie się 2 października, od godz. 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.

Tradycją stało się, że każda edycja Festiwalu posiada myśl przewodnią, zilustrowaną retorycznie poprzez nadany tytuł, który stanowi inspirację dla realizowanych idei artystycznych i społecznych. W tym roku hasłem przewodnim są „Innowacje”. Celem tegorocznego Festiwalu jest pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona Festiwalu – Gorczyckiego) oraz w muzyce współczesnej.

17. edycję Festiwalu zakończy koncert 2 października 2022 roku w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Światowej klasy artyści – Marek Toporowski, Łukasz Długosz oraz Agata Kielar-Długosz zaprezentują unikatowy program z innowacyjnymi pomysłami barokowych i współczesnych kompozytorów oraz zmiany, jakie zaszły pomiędzy tymi epokami na gruncie tych samych form muzycznych oraz instrumentacji.

Tak jak z początkiem wieku XVII uwolnił się ludzki głos i umożliwił powstanie i rozwój monodii, która do dziś pozostaje najpopularniejszą formą muzyki wokalnej, tak wiek XVIII przyniósł uwolnienie muzyki spod dyktatu słowa. Zmiana ta doprowadziła do dynamicznego rozwoju muzyki instrumentalnej, która stała się samodzielnym nośnikiem treści symbolicznych i emocjonalnych. Jej pierwotną, kameralną odmianę reprezentują sonaty triowe rozpisane na dwa instrumenty solowe i basso continuo – ich gorliwym propagatorem był jeden z największych kompozytorów dojrzałego baroku – Georg Philipp Telemann. Usłyszymy trzy jego wspaniałe dzieła,  w tym Suitę polską na 2 flety i klawesyn, inspirowaną pobytem Telemanna na ziemiach polskich, gdzie w latach 1705-1709 piastował stanowisko muzyka nadwornego i kapelmistrza na dworze Promnitzów w Żarach i Pszczynie. Jak sam pisał w swojej autobiografii, w Pszczynie i Krakowie poznał muzykę polską w całym jej pięknie.

Współczesne brzmienia fletów i klawesynu będziemy mieli okazję usłyszeć w utworach Frisium na 2 flety i klawesyn Krzysztofa Baculewskiego oraz w L-Sonacie na 2 flety i basso continuo z cyklu „Reportaże” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Wyjątkowość koncertu podkreśla fakt premierowego wykonania kompozycji Ignacego Zalewskiego – Trio Modern na 2 flety i klawesyn oraz Muzyki aniołów Adama Wesołowskiego, utworu dedykowanego Świętochłowicom w 75. rocznicę nadania praw miejskich.

Wykonawcy tego wyjątkowego koncertu to muzycy o światowej randze i wspaniałych dokonaniach artystycznych.

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Kielar-Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.

Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.

Finałowy koncert z pewnością będzie niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym, podsumowującym tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświeca, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach.

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Świętochłowice.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury Śląskiej

 

Social facebook Social instagram Social youtube Social twitter