Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Powstańcza wystawa w Senacie RP

Dzisiaj w Senacie RP otwarta zostanie, przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, wystawa „Sfrunął na Śląsk orzeł biały…”, upamiętniająca historię powstań śląskich, a także 25-lecie polskiej samorządności. Można ją oglądać jeszcze do 7 czerwca br. 
 
Składająca się z 20 plansz ekspozycja m.in. ukazuje sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przedstawia ich genezę i przyczyny, przypomina kalendarium wydarzeń, a także trzy kolejne działania zbrojne Ślązaków w latach 1919–1921. 
 
Zaprezentowane są tutaj także plebiscyt na Górnym Śląsku, powitanie Wojska Polskiego na tych ziemiach, działalność Sejmu Śląskiego oraz historia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i ważne fakty związane z 25-leciem samorządności.
 
Wystawa zorganizowana została z inicjatywy przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu Senatorów Województwa Śląskiego, senatorów - Bogusława Śmigielskiego i Andrzeja Misiołka. W jej otwarciu wezmą udział Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa i prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.