Miasto

Uroczyste ślubowanie klasy mundurowej

Uczniowie pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego  II LO im. M. Reja w Świętochłowicach złożyli uroczystą przysięgę. Od tego momentu stali się pełnoprawnym kadetami  i z dumą mogą nosić mundur z flagą naszej Ojczyzny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście to także doniosła chwila dla uczniów  pierwszej klasy mundurowej II LO. To właśnie 11 listopada przyszli kadeci składają przysięgę wojskową.

Miejskie uroczystości rozpoczęła Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, po której wszyscy zebrani świętochłowiczanie i zaproszeni goście w uroczystym pochodzie przeszli pod Muzeum Powstań Śląskich. Pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i odśpiewano hymn państwowy. Następnie w obecności Prezydenta Miasta Świętochłowice, Daniela Begera, szefa WCR w Chorzowie, dyrekcji  ZSO, rodziców i opiekunów, a także wielu innych znamienitych gości uczniowie pierwszej klasy unieśli prawą dłoń, aby ślubować wierność i posłuszeństwo Rzeczypospolitej Polskiej.

Tak ważny moment dla kadetów poprzedzały ponad dwa miesiące podstawowego szkolenia wojskowego, podczas którego każdy z nich mógł się  przekonać, czy dokonuje właściwego  wyboru. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności na przykład podczas obozu szkoleniowo – integracyjnego w Kucobach, zajęciach na strzelnicy, jak również podczas cyklicznych wyjazdów na ćwiczenia do 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. Przejęcie i duma, jakie malowały się na twarzach uczniów wypowiadających kolejne słowa przysięgi potwierdzała, że są dobrze przygotowani i w pełni świadomi podejmowanego zobowiązania. Doniosłość tej chwili, wzruszenie i radość udzieliły się wszystkim zgromadzonym.

Wicedyrektor ZSO, Joanna Grobelka, powiedziała:

Jesteśmy dumni z kolejnych uczniów noszących mundur kadeta oddziału przygotowania wojskowego II LO w Świętochłowicach.