Inne

Taneczna opowieść o życiu “doktórki od familoków”

Uczniowie klasy 7as ze świętochłowickiej Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Matka Boska Szopienicka”, opowiadającym o pracy doktor Jolanty Wadowskiej – Król.

W latach 70. pani doktor zapoczątkowała badania dzieci, mieszkających w katowickiej dzielnicy Szopienice, w bezpośrednim sąsiedztwie huty ołowiu. Badania wiodły do odkrycia nieznanej dotąd choroby, ołowicy. Działania lekarki doprowadziły do przebadania i objęcia opieką prawie 5000 dzieci.

Reżyserką tego tanecznego widowiska jest pani Agnieszka Cygan, prywatnie wnuczka pani doktor. Na scenie, oprócz tancerzy, pojawiły się także archiwalne materiały telewizyjne z lat 70. oraz wypowiedzi samej doktor Wadowskiej – Król. Po przedstawieniu reżyserka, wraz z tancerzami, odpowiadała na pytania młodej widowni, nie zabrakło dodatkowych komentarzy i refleksji.

Wcześniej nie słyszeliśmy o tej postaci – komentowali uczniowie SP2. Spektakl przybliżył nam sylwetkę pani doktor, z pewnością była to bardzo odważna i nieustępliwa kobieta – dodała Ola Śliwa.