Miasto

Świętochłowice liderem w regionie pod kątem zrównoważonego rozwoju

Świętochłowice znalazły się na drugim miejscu w Polsce (a pierwszym w regionie) pod kątem kształtowania zrównoważonego rozwoju!

W kategorii miast na prawach powiatu na pierwszym miejscu znalazł się Sopot, na drugim Świętochłowice, zaś trzecia lokata należała do Gliwic. Oznacza to, że w regionie Świętochłowice wiodą prym. Miasta Śląska uplasowały się w tym roku bardzo wysoko w rankingu. Poza podium, ale na zacnym 4. i 5. miejscu, znalazły się takie śląskie miejscowości jak Rybnik i Tychy.

“Ranking Samorządów” przygotowuje od lat szanowana i niezależna gazeta – “Rzeczpospolita”. Uznawany jest on za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP, prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej.

W poniedziałek 23 października Daniel Beger – Prezydent Miasta Świętochłowice odebrał w Warszawie tę ważną dla miasta formę uhonorowania.

Odbiór nagrody jest obiektywnym podsumowaniem przez niezależnego wydawcę prasy naszej ciężkiej pracy na rzecz świętochłowiczan przez ostatnie 5 lat. – mówi Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

Ranking uwzględnia 65 miast na prawach powiatu. Z roku na rok nasze miasto w przygotowywanym zestawieniu pnie się do góry. W roku ubiegłym Świętochłowice znalazły się na miejscu 36. W latach poprzednich była to 55. i 65. (ostatnia) lokata.