Inne

Świętochłowiccy uczniowie na Silesia Marathon

W miniony weekend ulicami aglomeracji śląskiej, już po raz dwunasty przebiegli biegacze uczestniczący w Silesia Marathon. Ta największa biegowa impreza na Śląsku przyciągnęła prawie 3,5 tysiąca biegaczy. Od lat jej częścią są uczniowie świętochłowickich szkół, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, którzy jako wolontariusze zabezpieczali trasę biegu.

silesia marathon

Mimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych, ulewnego deszczu i silnego wiatru, młodzi ludzie już o 6 rano pojawili się na trasie.

– Było zimno i mokro, pogoda nie ułatwiała nam pracy – mówiły licealistka Paulina Kuzioła i jej młodsza koleżanka z SP 2, Martyna Lipiec.

W trakcie, kiedy na trasie znajdowali się biegacze, wolontariusze musieli pilnować, aby nikt nie wyjechał i nie wyszedł na jezdnię.

– Niektórzy kierowcy byli bardzo zdenerwowani, kiedy kazaliśmy im zawracać – podkreśla licealista Piotr Badura.

– Momentami czułam się jak policjantka – dodaje ósmoklasistka Zuzanna Dombek.

Pracę i zaangażowanie młodych ludzi doceniają także biegacze. Dziękujemy wam, brawo, jesteście wielcy – krzyczeli mijając stojących wolontariuszy.

– Bardzo mi się podobała taka praca, na pewno jeszcze kiedyś będę chciał wziąć udział w podobnym wolontariacie – podsumowywał Jacek Pradela z SP 2.

Każdy z uczestników wolontariatu otrzymał pamiątkową koszulkę, worek i smycz, a także certyfikat.

– Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w niedzielny wolontariat, cieszę się, że nasza młodzież jest taka chętna do pomocy innym – dodaje opiekunka wolontariuszy, pani Anna Żurek. – Młodzi ludzie, szacun, dziękujemy!

Źródło: I LO im. J. Kochanowskiego w Świętochłowicach