Inne

Święto dziecka i jego praw w ZSO

19 listopada br. cała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących wspólnie z UNICEF obchodziła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

dzień praw dziecka

Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która wypadała w sobotę. W piątek w ZSO królował więc niebieski kolor będący symbolem solidarności z wszystkimi dziećmi – także z tymi, których prawa są łamane.

Najważniejszym tematem poruszanym w tym dniu w ZSO były oczywiście prawa dziecka – uczniowie nie tylko je sobie przypomnieli, ale także zrozumieli, jak ważne one są, a wszystko w formie różnych ciekawych zajęć – gier, kolorowanek i prezentacji multimedialnych. Ważne było także wspólne przygotowanie przez licealistów i uczniów SP gazetki na temat Konwencji o prawach dziecka uchwalonej w 1989 roku – wspólne dzieło zawisło na korytarzu szkolnym, aby uczniowie każdego dnia pamiętali, do czego mają prawo.

Jednym z ważniejszych praw zapisanych w Konwencji jest prawo do zabawy, które bez wątpienia jest przestrzegane w ZSO. Uczniowie SP5 mogą nie tylko się uczyć, ale także rozwijać swoje zainteresowania dzięki zaangażowaniu nauczycieli. Jedną z ciekawszych propozycji w ostatnim czasie był udział dzieci w zajęciach o wróżkach. Została przygotowana gra terenowa „W poszukiwaniu zaginionych wróżek”, a nagrodą było spotkanie z tymi tajemniczymi postaciami mieszkającymi szkolnym Uczniogrodzie. Każde dziecko zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie i otrzymało magiczny pyłek. Uczniowie mogli wykorzystać swoje talenty plastyczne i wziąć udział w konkursie na najładniejszego skrzata oraz obejrzeć wystawę różdżek i książek zawierających ciekawostki o wróżkach – a wszystko to  z magiczną muzyką w tle.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, jednak trzeba pamiętać, że przestrzeganie praw najmłodszych obowiązuje każdego dnia – i tak bez wątpienia dzieje się w ZSO. Nauczyciele dbają o prawidłowy rozwój swoich podopiecznych, wykazując się życzliwością i kreatywnością oraz organizując ciekawe zajęcia.