Miasto

Ratusz chropaczowski – ruszyło projektowanie, potem przebudowa

Historyczny obiekt w dzielnicy Chropaczów będzie ponownie służył mieszkańcom, lecz w zupełnie w nowej odsłonie! 17 czerwca w Urzędzie Miejskim podpisano umowę z projektantem na kwotę prawie 195 tys. zł.

Biuro projektowe PIK, które wygrało postępowanie przetargowe, zajmie się opracowaniem koncepcji i kosztorysów remontu. Na dokumentację przewidziano 5 miesięcy. Po tym czasie na bazie przygotowanych projektów będzie można rozpocząć poszukiwania wykonawcy.

W zamyśle w dawnym ratuszu swoją siedzibę ma mieć Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Zarząd Oświaty.

Tak jak obiecywałem, ratusz znów zacznie żyć. Obiekt ten zasługuje na uwagę. Aby ostatecznie do tego doszło, potrzebujemy jeszcze trochę czasu i znalezienia odpowiedniego finansowania dla tej inwestycji, ale czynimy kroki, by jak najszybciej mogła się ona ziścić nie tylko na papierze. Pierwszy został już wykonany – to sporządzenie odpowiedniej dokumentacji i projektów. – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Budynek ratusza w Chropaczowie mieści się przy ulicy Łagiewnickiej 34 w Świętochłowicach. Został wybudowany w 1911 roku w stylu neogotyckim według projektu V. Nixdorffa. Chropaczów działający wtedy jako gmina na wysokim parterze ulokował biura urzędników, na piętrze salę posiedzeń rady gminy oraz mieszkanie służbowe naczelnika. W przyziemiu znajdowały się pomieszczenia sklepowe, które miały zarabiać na utrzymanie budynku. Po wojnie w obiekcie funkcjonowała przychodnia. Od 2015 roku pozostaje nieużywany. Stanowi zabytek i ozdobę dzielnicy, która po renowacji będzie nie tylko jeszcze bardziej cieszyć oko, ale także stanie się funkcjonalnym obiektem Chropaczowa.