Miasto

Pierwsza taka współpraca w kraju – Uczelnia Korczaka wesprze edukację w Świętochłowicach

Przyszkolny ogródek pełen roślin i ziół, lekcje historii czy geografii w terenie, udział w szkolnych zajęciach prowadzonych przez studentów i wspólne działania z lokalną społecznością. To wszystko od 1 września w lipińskiej Szkole Podstawowej nr 19.

– Wszyscy wiemy, jak silnie pandemia koronawirusa wpłynęła na różne dziedziny naszego życia – w tym także na edukację. Zarówno nauczyciele, jak i młodzież szybko musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością. Każdy poradził sobie z tym w miarę swoich możliwości. Nie wiemy, co nas czeka w przyszłości – wiemy jednak, że nie chcemy nikogo pozostawić bez pomocy. Także tej, która sprawiłaby by wyniki naszych uczniów były co raz lepsze – tłumaczy Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Nie od razu Kraków zbudowano, więc wszyscy mają świadomość tego, że zajmie to chwilę… nawet dłuższą – najważniejsze jest jednak, by chcieć. A któż lepiej mógłby pomóc uczniom, jak nie ci którzy na co dzień kształcą przyszłą kadrę pedagogiczną?

– Jako najstarsza niepubliczna uczelnia w kraju, od prawie 30 lat kształcimy pedagogów, pracowników socjalnych i polityków społecznych. Nasza kadra to grono ekspertów, którzy ogromny nacisk kładą na zajęcia praktyczne. Te dobre praktyki od dawna sprawdzają się u naszych zagranicznych partnerów, dlaczego więc nie skorzystać z nich również u nas? Jesteśmy przekonani, że nasze alternatywne metody nauki i współpraca z różnymi grupami pomogą poprawić jakość kształcenia w Lipinach – przekonuje Anna Zasada-Chorab, dziekan Uczelni Korczaka w Katowicach.

Na czym będzie polegać podpisane porozumienie o współpracy między Uczelnią Korczaka a Miastem Świętochłowic? Pierwszy w Polsce tego typu pilotażowy program, polegający na kompleksowym wsparciu merytorycznym edukacji w mieście, będzie prowadzony dwutorowo. Na zasadzie współpracy zespołu ekspertów (złożonego z kadry pedagogicznej uczelni i grona pedagogicznego SP19) oraz wspólnych działań dyrektorów placówek oświatowych i instytucji miejskich z lokalnym otoczeniem – wszystko dla dobra najmłodszych.