Inne

„Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego” Wydarzeniem Historycznym Roku!

Muzeum Historii Polski ogłosiło zwycięzców plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”. W kategorii Wydarzenie zwyciężyły Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Celem konkursu było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku” organizowany został przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

Wybór zwycięzcy przebiegał w kilku etapach. W pierwszym etapie osoby prywatne i instytucje mogły zgłaszać wydarzenia za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybierało po pięć projektów w każdej z trzech kategorii (Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia), a ostatecznych zwycięzców wybierali internauci w drodze ogólnopolskiego głosowania.

Przypomnijmy, że inauguracja nagrodzonego wydarzenia miała miejsce 18 marca 2019 r.  Koncerty, Bieg Powstańczy, olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku, rozmaite wystawy, gra miejska o charakterze historycznym, zlot szkół noszących imię Powstańców, Wojciecha Korfantego lub innych bohaterów, a także widowisko historyczne „Powstania Śląskie”, czy rekonstrukcja wydarzeń w 100. rocznicę powstań śląskich i Plebiscytu, a nawet rekonstrukcja trzech scen z filmu K. Kutza “Sól ziemi czarnej” z udziałem żyjących braci Basistów i aktorów – to tylko niektóre z atrakcji, które zorganizowano w ramach Obchodów w kilkunastu śląskich miastach.

–  To jest z jednej strony ogromna satysfakcja, duża przyjemność móc uczestniczyć w takim historycznym wydarzeniu, ale z drugiej strony jest to nasza powinność, nasz obowiązek. Obowiązek funkcjonariuszy publicznych, którzy mają nie tylko możliwości narzędziowe i finansowe, ale przede wszystkim potrzebę w sercu, aby upamiętnić w sposób należyty, godny i właściwy z jednej strony bohaterów, którzy sto lat temu walczyli o granice Rzeczpospolitej Polskiej, a z drugiej strony edukować i pokazywać młodemu pokoleniu jak ważne były dla naszego kształtowania, naszej tożsamości i język polski, i kultura polska – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podczas konferencji inaugurującej obchody stulecia Powstań Śląskich.

Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie. Wydarzenie Historyczne Roku cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W tym roku zostało zgłoszonym prawie dwieście projektów, które przesłali organizatorzy zarówno z kraju, jak i z ośrodków polonijnych z zagranicy, z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy.