Miasto

Zakończył się projekt „Gryfny Patrol”

Impreza mikołajkowa to ostatni akcent projektu „Gryfny Patrol – w roli głównej młodzież Świętochłowic”. W różnych formach zajęć uczestniczyło łącznie około tysiąca uczniów z wszystkich świętochłowickich szkół podstawowych.

Impreza mikołajkowa to ostatni akcent projektu „Gryfny Patrol – w roli głównej młodzież Świętochłowic”. W różnych formach zajęć uczestniczyło łącznie około tysiąca uczniów z wszystkich świętochłowickich szkół podstawowych.

W Centrum Kultury Śląskiej w Lipinach akcję podsumowali Prezydent Miasta Świętochłowice Daniel Beger i zastępca Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Michał Sokołowski. Podczas spotkania mikołajkowego oficjalnie przedstawiono uczestników projektu: drużyny Skrzatów i Zuchów Gryfnego Patrolu (dzieci w wieku 8-13 lat) oraz tytułowego Gryfnego Patrolu (młodzież w wieku 14-21 lat). Wszyscy z rąk Prezydenta Miasta Daniela Begera otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Prezydent podsumował działania w projekcie, podkreślił zaangażowanie gminy, partnera strategicznego Komendy Miejskiej Policji oraz pozostałych jednostek. Podziękowania za udział w przedsięwzięciu złożył także zastępca Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Michał Sokołowski. O odpowiedni nastrój muzyczny zadbał zespół Full Power Spirit.

Projekt „Gryfny Patrol – w roli głównej młodzież Świętochłowic” realizowany był od września do grudnia 2018 r. i obejmował zorganizowanie cyklu przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym, edukacyjnym, sportowym i szkoleniowym. Zuchy Gryfnego Patrolu uczestniczyły w bezpłatnych zajęciach ogólnorozwojowych. Tytułowy Gryfny Patrol stworzyła 16-osobowa grupa młodzieży, dla której przewidziano m.in. kompleksowe szkolenie z judo sportowego. Objęło ono przyjęcie postawy obronnej w przypadku agresji, jak również obronę przed uderzeniem i atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Uzupełnieniem zajęć sportowych był, prowadzony przez personel ZOZ w Świętochłowicach, kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, a pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach przeprowadzili szkolenie przeciwpożarowe. W projekt zaangażowani byli również Ośrodek Pomocy Społecznej-Programu Aktywności Lokalnej, strażnicy Straży Miejskiej oraz świętochłowickie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

W ramach akcji zakupiono m.in. maty i tarcze treningowe, materace gimnastyczne, rękawice bokserskie, torby ratownicze z wyposażeniem, fantom do zajęć z pierwszej pomocy, gaśnice proszkowe, ochraniacze, ubrania sportowe. Sprzęt ten pozostanie do dyspozycji szkół i odpowiednich jednostek na terenie miasta. Maty treningowe, tarcze treningowe

Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wśród młodych świętochłowiczan pozytywnych postaw i zachowań prospołecznych. Zdobytą wiedzę młodzież ma przekazać swoim rówieśnikom i rodzinie.

Wartość projektu wyniosła łącznie 30 060 zł, z czego dofinansowanie z rządowego (MSWiA)  „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020” wyniosło 23 975 zł.