Miasto

Trwają remonty w budynkach MPGL

W ślad za przeprowadzoną w lutym i marcu br. inwentaryzacją zasobów lokalowych, miejska spółka mieszkaniowa MPGL rozpoczęła długo oczekiwane działania remontowe na zasobie komunalnym.

W ślad za przeprowadzoną w lutym i marcu br. inwentaryzacją zasobów lokalowych, miejska spółka mieszkaniowa MPGL rozpoczęła długo oczekiwane działania remontowe na zasobie komunalnym.

Jeszcze w kwietniu rozpoczęły się prace w czterech pilotażowych klatkach schodowych przy ulicy Katowickiej 57 i 57a w Centrum oraz w Lipinach przy Pieczki 6 oraz 8. Wykonywane są tam m.in. prace murarskie i konserwacyjne, po czym klatki zostaną w całości wymalowane. Działania te są efektem porozumienia podpisanego przez MPGL z Centrum Integracji Społecznej, którego podopieczni wraz z pracownikami zakładu remontowego MPGL wykonują wspólnie prace remontowe. To dopiero początek zaplanowanych na ten rok remontów klatek schodowych, aktualnie wyznaczane są kolejne lokalizacje do tego rodzaju prac.

Pracownicy zakładu remontowego nie próżnują, a jednym z ważniejszych zadań w ostatnich tygodniach było odtworzenie stropu po katastrofie budowlanej przy ul. Wallisa 7. Przypomnijmy, że na skutek zawalenia się stropu część budynku została przez Powiatowego Inspektora Budowlanego wyłączona z użytkowania, a mieszkańcy tymczasowo wykwaterowani. Dziś można potwierdzić, że wykonano wszystkie zalecenia zawarte w ekspertyzach, zaś powiatowy inspektorat wydał decyzję, na podstawie której mieszkańcy wreszcie będą mogli wrócić do swoich mieszkań. Spółka planuje dalsze prace w tym budynku, m.in. związane z naprawą poszycia dachowego, uzupełnieniem tynków na elewacji, wysprzątany zostanie również strych

Warto dodać, że pełne ręce roboty mają także brygady dekarskie MPGL. To efekt zarówno planowanych prac, jak również zniszczeń dokonanych poprzez ostatnie wichury i opady. Takie prace odbyły się już w budynkach przy ul. Kubiny 12, Katowickiej 75, Chorzowskiej 108, 92, Średniej 6B, Łagiewnickiej 31B, gdzie wykonano remonty częściowe dachów, zaś w budynkach przy ul Chorzowskiej 75, Barlickiego 18A i Łagiewnickiej 12 wykonano remonty całościowe. Trwają także planowane prace remontowe kominów i przewodów kominowych. W ostatnim czasie przemurowane zostały kominy w budynkach przy ul. Chorzowskiej 91 oraz Wallisa 10.

Brygady remontowe nadal prowadzą prace przy remontach pustostanów mieszkalnych, aktualnie remontowane są mieszkania do najmu socjalnego przy ul. Kubiny 27, Wyzwolenia 69, Św. Jana 4 oraz przy Żołnierskiej 2.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, spółka przywróciła bieżącą wodę w wyłączonym z dostaw bieżącej wody od kilku lat budynku przy ul. Kaliny 38. W znajdujących się tam lokalach mieszkalnych zostaną zamontowane przedpłatowe liczniki wody. W ostatnich latach mieszkańcy zmuszeni byli tam korzystać z zewnętrznych punktów poboru wody, co powodowało znaczną uciążliwość.