Miasto

Szpital przygotowuje się do kolejnej fali zakażeń

Świętochłowicki Szpital Powiatowy po raz kolejny staje do wzmożonej walki z pandemią. Zgodnie z odgórnymi decyzjami od poniedziałku w szpitalu dostępnych jest 50 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w ciągu najbliższych dni oddanych zostanie kolejnych 20 miejsc.

16 marca w województwie śląskim odnotowano 4030 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie na Śląsku przez pacjentów COVID-19 zajętych jest 2215 łóżek (na 2967 ogółem), zaś pod respiratorami przebywa 212 osób, co oznacza, że wolnych pozostaje 60 respiratorów. Tym samym konieczne jest zabezpieczenia kolejnych łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji ze względu na ostry przebieg covid-19 oraz stosowania tlenoterapii. W tym celu wydane zostały 222 decyzje nakładające taki obowiązek na szpitale. Wśród nich na Szpital Powiatowy w Świętochłowicach, który ponownie ma przygotować się na możliwość leczenia 70 pacjentów.

Przypomnijmy: zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, świętochłowicki ZOZ jest jednym ze szpitali, które od jesieni leczą pacjentów zakażonych koronawirusem. Do ich potrzeb dostosowane zostały oddziały neurologii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i krótkoterminowej oraz otolaryngologii. Hybrydowy model działania pozwolił na zachowanie w tym okresie ciągłości pracy części oddziałów i komórek szpitala – przyjmowane były m.in. porody w oddziale ginekologiczno-położniczym, ponadto w normalnym trybie pracowały też oddziały rehabilitacji, pediatrii i patologii noworodka, neonatologii, terapii uzależnienia od alkoholu, a także przez większość czasu – oddział psychiatrii. Przez cały okres pandemii bez zakłóceń funkcjonuje też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Pacjenci mogą również odwiedzać poradnie przyszpitalne.

Konsekwencją malejącej w pierwszych tygodniach 2021 r. liczby zakażeń była decyzja Ministra Zdrowia o zmniejszeniu liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych do 30 (w tym 4 respiratorowych), jednak druga fala pandemii przyniosła również zmianę odgórnej decyzji i konieczność ponownego zwiększenia liczby łóżek do 70.

Od poniedziałku, 15 marca jako 20-łóżkowy oddział covidowy funkcjonuje oddział chirurgiczny. Jednocześnie, ze względu na termin wyznaczony przez ministerstwo na 22 marca, trwają prace nad oddaniem do użytku kolejnych 20 łóżek przy jednoczesnym zachowaniu pracy Oddziału Neurologii, który zajmuje się m.in. ratowaniem życia i przywracaniem sprawności osobom po udarach mózgu, będąc jednym z liderów leczenia trombolitycznego w województwie śląskim.

Funkcjonowanie oddziału jest niezwykle istotne przede wszystkim ze względu na liczbę zachorowań na udar – w naszym województwie to ok. 8-10 tys. przypadków rocznie. Co ważne, liczba ta może wzrosnąć, ponieważ jak wskazuje Światowa Organizacja Udaru Mózgu, ryzyko udaru niedokrwiennego podczas COVID-19 wynosi około 5%, co przy ponad 220 000 zakażonych daje 11 000 osób potencjalnie zagrożonych udarem. Tymczasem zawieszenie pracy któregokolwiek z oddziałów leczących udary na Śląsku, wiąże się z koniecznością transportowana pacjenta, podczas gdy każda minuta zwłoki zmniejsza szanse na jego wyzdrowienie.

Zauważalny wzrost zachorowań na COVID-19 determinuje konieczność wykorzystania istniejącego potencjału łóżek covidowych. Jednak, jak pokazuje druga fala zachorowań, zapotrzebowanie pacjentów na funkcjonowanie Oddziału Neurologicznego wraz z Pododdziałem Udarowym jest naprawdę duże. Dlatego też Szpital stara się wykorzystać istniejącą infrastrukturę w celu zapewnienia kolejnych 20 łóżek dla pacjentów zakażonych Sars-Cov-2 w obszarach, w których świadczenia realizowane są w najmniejszym zakresie przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonowania oddziałów kluczowych ze względu na potrzeby społeczne.