Miasto

Świętochłowicki ZSTiZ rozpoczyna współpracę z firmą ArcelorMittal Poland S.A.

16 marca 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach spotkali się przedstawiciele koncernu ArcelorMittal Poland, którego jeden z oddziałów mieści się właśnie w Świętochłowicach oraz dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych im. A. Świdra w Świętochłowicach - placówki kształcącej fachowców w szkole branżowej oraz w technikum. Strony podpisały uroczyście list intencyjny wyrażający wolę współpracy środowiska szkolnego z przemysłem.

Celem tego przedsięwzięcia jest kształcenie zawodowe młodzieży na potrzeby lokalnego rynku pracy. Strony porozumienia nawiązują długoterminową współpracę w kwestii praktycznej nauki zawodu elektromechanika – uczniowie ZSTiZ będą mieli możliwość przygotowania zawodowego w świętochłowickim zakładzie ArcelorMittal Poland. Praktyczna nauka zawodu organizowana będzie przez ArcelorMittal jako pracodawcę, który zawrze z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Uczniowie drugiej i trzeciej klasy szkoły branżowej będą realizowali praktyczną naukę w świętochłowickim zakładzie przez dwa dni w tygodniu.

– Dzisiejsze wydarzenie to dopięcie prac, które trwały od kilku lat. Podjęcie współpracy pomiędzy szkołą a działającym nieopodal prężnym zakładem ma swój formalny wymiar. Liczę na to, że będzie on zaczątkiem czegoś większego, a profilem kształcenia zainteresują się młodzi ludzie nie tylko ze Świętochłowic, lecz także okolicznych miast. Elektromechanika to obiecujący kierunek. W połączeniu z praktyką prowadzoną pod okiem profesjonalistów z branży będzie on zapewne konkurencyjny i atrakcyjny dla uczniów – mówi Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

Dyrektor świętochłowickiego oddziału spółki także nie kryje zadowolenia z nawiązanej współpracy.

– Hutnictwo to branża o wielowiekowej tradycji, ale jednocześnie branża, przed którą rysuje się dobra przyszłość. Turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, zrównoważony transport i nowoczesne budownictwo – wszędzie tam wykorzystywana jest stal – mówi Marek Adamczyk, dyrektor świętochłowickiego oddziału ArcelorMittal Poland. – Dlatego już teraz myślimy o zawodach, które będą nam potrzebne w przyszłości, a elektromechanik z pewnością do nich należy. Jako największa firma stalowa w Polsce i część międzynarodowej grupy ArcelorMittal mamy młodym adeptom hutnictwa wiele do zaoferowania – dodaje.

Szkoła oprócz zapowiadanego wsparcia w praktycznej nauce zawodu otrzymała od ArcelorMittal Poland także 15 000 zł, które może przeznaczyć na wyposażenie, szkolenia lub inne cele przyświecające współpracy zawodowej z firmą.

– Chciałbym serdecznie podziękować firmie ArcelorMittal Poland S.A. za udzielenie wsparcia finansowego, które w całości zostanie przeznaczone na dalszy rozwój, naukę oraz poszerzanie zawodowych horyzontów naszych uczniów. Uczniowie będą mogli czerpać wiedzę z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, korzystać z dodatkowych szkoleń zawodowych, a także zdobywać doświadczenie, które w przyszłości z pewnością zostanie wykorzystane w wyuczonym zawodzie. Umowa, którą mogą podpisać uczniowie z firmą, to niebywała szansa dla wielu z nich na zdobycie doświadczenia, tak dziś ważnego na ścieżce zawodowej – podkreśla Paweł Łata, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych im. A. Świdra w Świętochłowicach.

Na spotkaniu pieczętującym współpracę obecni był także Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., dr hab. Rafał Żelazny. KSSE od dłuższego czasu oferuje swoje wsparcie świętochłowickim szkołom, m.in. w projekcie “Trafny wybór – czas na zawody techniczne”.

– Edukacja oparta na praktyce pozwoli uczniom w pełni przygotować się do wejścia na rynek pracy. Praktyczny model kształcenia pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie młodym ludziom, a z drugiej strony zapewnia świetnych młodych fachowców dla przedsiębiorstw. Jesteśmy bardzo zadowoleni widząc, że szkoły coraz częściej nawiązują długofalową współpracę z pracodawcami – podkreśla dr Żelazny.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, coraz bardziej widoczny jest trend, w którym pracodawcy coraz częściej włączają się w proces kształcenia, biorąc odpowiedzialność za przygotowanie swoich kadr na etapie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych.

Nie tylko to wydarzenie pokazuje, jak istotne dla dyrekcji szkoły oraz włodarzy miasta jest kształcenie fachowców na wysokim poziomie, w odpowiednich warunkach. W kwietniu 2022 roku szkoła zyskała 11 nowych, profesjonalnych pracowni technicznych do nauki zawodu. To efekt realizacji projektu, którego wartość opiewała na kwotę ponad 2,5 miliona złotych. Oprócz własnych środków, miasto Świętochłowice pozyskało na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz środki z budżetu państwa. Na liście nowoczesnych pomieszczeń do pracy dla uczniów znalazła się m.in. pracownia montażu układów elektronicznych, pracownia elektrotechniki i elektroniki, pracownia instalacji elektrycznych, pracownia montażu i konserwacji maszyn, pracownia obróbki ręcznej i mechanicznej czy pracownia sieci komputerowych i programowania stron www.

Zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników, którzy mają “fach w ręku”, jest coraz większe. Rośnie więc też popularność szkół branżowych. Miasto zauważa ten trend i stara się wspierać szkolnictwo zawodowe, między innymi także poprzez inwestowanie w zaplecze placówek. Plany wobec szkoły przy ul. Sikorskiego są spore.

– W niedalekiej przyszłości odnowiona ma zostać elewacja budynku Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych. Zyskają także wnętrza obiektu. Czeka nas zmiana systemu ogrzewania. Oprócz nowych, przekazanych rok temu do użytku sal zawodowych, odremontowane zostaną kolejne pracownie dydaktyczne, które będą przystosowane do najnowszych standardów nauczania. Pomogą nam w tym środki unijne – wylicza prezydent Daniel Beger.

Szkoła nie zwalnia tempa i oprócz współpracy z liderem w produkcji stali planuje już kolejne porozumienia z sektorem biznesu w celu umożliwienia uczniom zdobywania praktyk w działających wokół zakładach. Tym razem na celowniku jest branża wędliniarska.

– Prawdopodobnie już od września ruszy klasa o profilu “wędliniarz”, której patronem będzie funkcjonujący nieopodal zakład przetwórstwa mięsnego. Jesteśmy na etapie dopinania szczegółów współpracy – dodaje dyrektor Paweł Łata z ZSTiZ.

Nabór na rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się już niebawem. Szkoła czeka na chętnych, którzy spróbują swoich sił w wielu ciekawych profesjach i zdobędą dyplom pod okiem fachowców.

Fot. Rafał Zduńczyk