Miasto

Świętochłowice częścią SIM Śląsk

Rusza projekt budowy nowych osiedli mieszkań czynszowych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – SIM Śląsk, do której przystąpiły dziś Świętochłowice, Chorzów, Tarnowskie Góry i Zabrze. SIM Śląsk wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) zbudują mieszkania na wynajem z umiarkowanym czynszem i – co bardzo ważne – z drogą dojścia do własności.

sim śląsk

Do spółki SIM Śląsk przystąpiły z udziałami po 3 mln zł – wcześniej zapewnionymi w postaci rządowych dotacji – cztery miasta wespół z KZN. Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze wniosły też miejskie działki, na których powstawać mają w pierwszych etapach inwestycje liczące od kilkudziesięciu do ponad stu lokali.

Uczestniczący w dzisiejszej konferencji prasowej dot. powołania spółki SIM Śląsk wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wskazał na ogromny głód mieszkań w Polsce – przy jednoczesnej rekordowej podaży droższych mieszkań deweloperskich.

W pierwszym etapie w ramach SIM Śląsk w Świętochłowicach powstanie ok. 110 mieszkań.

– Świętochłowice w tym gronie są miastem najmniejszym. Wierzę jednak, że pomimo naszym 13 km kwadratowych jesteśmy dopiero o krok przed rozwojem mieszkalnictwa w naszym mieście – podkreślił podczas konferencji Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic. – Wyobrażam sobie Świętochłowice, jako miasto rzeczywistego rozkwitu, gdzie kołem napędowym będzie z jednej strony możliwość rozbudowy mieszkalnictwa, a z drugiej strony otwarcie na zaniedbywane do tej pory tereny inwestycyjne.