Miasto

Spotkanie z mieszkańcami w sprawie Kaliny

W poniedziałek odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami miasta, wykonawcą przedsięwzięcia oraz inżynierem kontraktu w sprawie remediacji stawu Kalina.

W poniedziałek odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami miasta, wykonawcą przedsięwzięcia oraz inżynierem kontraktu w sprawie remediacji stawu Kalina.

Na spotkanie, które odbyło się 27 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 8, przyszło kilkadziesiąt zainteresowanych mieszkańców zarówno ze Świętochłowic, jak i okolic. Podczas spotkania Prezydent Daniel Beger przedstawił założenia projektu oraz harmonogram prac, natomiast przedstawiciele wykonawcy szczegółowo poinformowali, jak będą wyglądać najbliższe miesiące na Kalinie.

Zebrani mieszkańcy mogli zadać pytania na każdy interesujący ich temat w związku z realizacją remediacji stawu Kalina. Na każde pytanie została udzielona wyczerpująca odpowiedź, zarówno przez wykonawców czy inżyniera kontraktu, jak i przez prezydenta Daniel Begera.

W ramach remediacji stawu Kalina, w pierwszej kolejności zabezpieczony zostanie przed dalszą emisją emiter zanieczyszczeń, którym jest hałda odpadów poprodukcyjnych zakładów chemicznych „Hajduki” z Chorzowa. Następnie usunięte i zneutralizowane zostaną odpady zalegające na dnie stawu oraz w gruncie w jego okolicach, co umożliwi przywrócenie biologicznej aktywności w jego wodach.

Kolejne spotkanie odbędzie się w połowie roku – wtedy też przedstawimy wizualizację efektu finalnego blisko 4-letniego procesu. Bieżące informacje dotyczące przebiegu zadania można śledzić na https://swietochlowice.pl/kalina/. Na Państwa pytania czekamy również pod adresem e-mail kalina@swietochlowice.pl.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Mateusza Janiszewskiego.