Miasto

Prezydent Świętochłowic otworzył EMOstrefę

W szpitalu przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach, w ramach programu „Blisko z Tobą chcę być”, otwarta została EMOstrefa, czyli specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu.

W szpitalu przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach, w ramach programu „Blisko z Tobą chcę być”, otwarta została EMOstrefa, czyli specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu.

Miejsce to znalazło się na oddziale położniczym, który już wkrótce zostanie otwarty po gruntownym remoncie. EMOstrefa to specjalnie przygotowany pokój z fotelem do leczniczego przytulania, czyli kangurowania metodą „skóra do skóry” zaraz po narodzinach. To strefa, w której rodzice będą mogli kangurować noworodki i tym samym budować bliskość z dzieckiem od pierwszego dnia jego życia, zarówno po porodach siłami natury, jak i tych zakończonych cesarskim cięciem. W tym drugim przypadku okazję do nawiązania więzi z dzieckiem przez kangurowanie będą mieli szczególnie tatusiowie.

Bardzo cieszymy się, że kolejna EMOstrefa powstała właśnie w świętochłowickim szpitalu. Z własnego i małżonki doświadczenia wiem jak ważne jest komfortowe i przytulne miejsce w szpitalu, możliwość przytulania dziecka zaraz po urodzeniu i pozytywna atmosfera z tym związana. Oddział jest naprawdę bardzo dobrze wyposażony, a sale robią wrażenie i z pewnością będą służyły przyszłym rodzicom, a dzięki dodatkowym udogodnieniom placówka będzie konkurencja wśród innych co jest ogromną zaletą i wypada być tylko dumnym – mówił Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Kangurowanie to sposób przytulania noworodka metodą „skóra do skóry”. Oznacza to, że dziecko przytulane jest nagą klatką piersiową do klatki piersiowej matki lub ojca. Dzięki temu słyszy bicie serca rodzica, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała. Noworodek, nawet ten urodzony w terminie, jest niedojrzały i całkowicie zależny od innych. Nie potrafi się sam ogrzać, pożywić, schronić przed niebezpieczeństwem.  Dlatego właśnie szukamy naturalnego miejsca, w którym możemy poczuć się bezpiecznie – są nim ramiona, zapach, dźwięki pochodzące od mamy lub taty.

Takie specjalistyczne przytulanie, czy to w szpitalu czy w domu, powinno trwać przynajmniej 1,5 godziny, a najlepiej dłużej, a także być powtarzane kilkukrotnie w ciągu dnia czy nocy. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby w ciałach i umysłach dorosłych i dzieci zaczęły zachodzić pozytywne zmiany. Niezwykle istotne jest, aby tego ważnego dla rodzica i dziecka czasu nikt nie przerywał i nie rozpraszał, a jego uwaga była skupiona tylko na dziecku. Dlatego w Polsce o komfort rodziców dba program marki EMOTOPIC „Blisko z Tobą chcę być”, stworzony z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Jego celem jest promowanie rodzicielstwa bliskości, poprzez tworzenie specjalnych EMOstref, na oddziałach szpitalnych, wyposażonych w komfortowe fotele, w których rodzice mogą kangurować swoje dzieci i budować z nimi mocne więzi – mówi Anna Hekkelstrand, koordynatorka programu.