Miasto

Tramwaj Powstańczy linii nr 100 wyjeżdża na tory Metropolii

W środę, 14 sierpnia, na tory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjedzie Tramwaj Powstańczy. Zabytkowy pojazd będzie przypominał mieszkańcom regionu o setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

W środę, 14 sierpnia, na tory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjedzie Tramwaj Powstańczy. Zabytkowy pojazd będzie przypominał mieszkańcom regionu o setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Powstańczy Tramwaj to projekt, który z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego realizuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Na dzień przed wyjazdem na tory został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie.

– Podróżujący tym specjalnym tramwajem będą mogli w pewnym sensie cofnąć się w czasie i poczuć klimat powstańczych dni. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, wielu mieszkańców regionu, ale także turystów, zainteresuje się bogatą historią Śląska, wydarzeniami, które miały tutaj miejsce, ich przebiegiem i konsekwencjami. – mówił Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

– Chcieliśmy aktywnie włączyć się w świętowanie setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, stąd ten tramwaj. Będzie on kursował przez 10 dni. Bolesław Knapik, Prezes Tramwajów Śląskich.

Tramwaj wyruszy 14 sierpnia 2019 r. ok. godz. 17.00 z Mysłowic, gdzie 100 lat temu strajk w kopalni Mysłowice był przyczynkiem do wybuchu I Powstania Śląskiego, a podróż zakończy 24 sierpnia 2019 r. ok. godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach-Lipinach, w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego.   

– Pojazd będzie też można zobaczyć podczas defilady wojskowej w Katowicach 15 sierpnia w Dzień Wojska Polskiego. Choć ruch w centrum Katowic zostanie w tym dniu wyłączony, Powstańczy Tramwaj zostanie wyeksponowany na rondzie obok Spodka, bezpośrednio przy trasie defilady – zdradził Bolesław Knapik.

– Zapraszamy całe rodziny, wszystkich mieszkańców Śląska na pokład tej wyjątkowej bany – dodał prezydent Świętochłowic.

Podczas podróży przeniesiemy się na Górny Śląsk lat 1919-1922, posłuchamy manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzymy się potyczce powstańczej, weźmiemy udział w kampanii plebiscytowej, przekroczymy granicę, zaśpiewamy „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz inne powstańcze i śląskie piosenki, skosztujemy śląskich maszketów. Każdy podróżujący otrzyma bilet do Niepodległej z kalendarium wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919 -1922.

Rozkład jazdy tramwaju linii nr 100 jest dotępny TUTAJ.