Miasto

O Kalinie z Ministrem Klimatu i Środowiska

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka odwiedził Świętochłowice oraz rozmawiał z władzami miasta przy stawie Kalina o rozpoczętych pracach dotyczących remediacji.

Spotkanie z Ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, jego Zastępcą Wiceministrem Ireneuszem Zyską oraz Zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się w poniedziałek 10 lutego br. Nad stawem Kalina zostały przedstawione dotychczas przeprowadzone prace jakie miały miejsce w związku z remediacją stawu. Pan minister z uznaniem odniósł się do faktycznego rozpoczęcia realizacji tak wymagającego i niezbędnego zadania zwłaszcza dla lokalnej społeczności.

Zaprezentowano także wizualizacje, które pokazują, jak staw Kalina będzie wyglądał w 2023 roku, kiedy to planuje się zakończenie realizacji Projektu.

– Bombę ekologiczną, którą pozostawiły po sobie chorzowskie Zakłady Chemiczne “Hajduki”, zostaje utrapieniem mieszkańców dzielnicy Zgoda. Jest też problemem znanym w całym kraju, dlatego sprawą mocno zainteresował się dwa lata temu Premier Mateusz Morawiecki. Podejmowane do tego czasu próby nie przynosiły efektu. Dziś świadomie twierdzę, że jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko, by Projekt z sukcesem zakończyć – z przyjętym w umowie terminem końcem sierpnia 2023 – mówił Daniel Beger.

W ostatnich dniach staw został ogrodzony przez inwestora, który przymierza się do rozpoczęcia prac budowlanych. W najbliższych dniach zostanie wprowadzona zmieniona organizacja ruchu, która będzie obowiązać przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Poniżej fotogaleria z wizualizacjami stawu Kalina po remediacji.