Miasto

100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, po raz kolejny musieliśmy obchodzić w ścisłym reżimie sanitarnym, ale mimo to atrakcji w formule online nie brakowało.

100. rocznica III Powstania Śląskiego

W niedzielę, 2 maja, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zorganizowało w ramach projektu “Niepodległość na Górnym Śląsku”, bezpłatny koncert online, który można było oglądać na stronie internetowej muzeum oraz muzealnym Facebooku.

Natomiast po zmroku na ścianie muzeum pojawił się niezwykły mapping „Śląsk wspólna sprawa” – wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D, opowiadająca o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Mapping można było obserwować online na muzealnym Facebooku.

W poniedziałek, 3 maja, w Parafii św. Piotra i Pawła przedstawiciele władz miasta wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę. Po mszy Przewodniczący Rady Miejskiej – Zbigniew Nowak oraz zastępcy prezydenta – Sławomir Pośpiech i Adam Trzebinczyk w imieniu władz miasta oraz wszystkich mieszkańców Świętochłowic złożyli kwiaty przy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.