Inne

Intensywny wrzesień klas mundurowych II LO im. M. Reja

Niezapomniana przygoda to najlepsze podsumowanie września dla „mundurowców” II Liceum. Od  lat tradycją klas mundurowych II LO jest wyjazd do Kucob. Cztery dni wprawiania się w taktyce, musztrze i survival-u stanowią największą atrakcję września każdego roku szkolnego.

Niezapowiedziane nocne alarmy i marsze czy przeprowadzanie zasadzek to wyzwania, które stały przed uczniami starszych  klas. Ich szkolenie skupiało się również na zajęciach z samoobrony oraz ćwiczeniach z ochrony i obrony obiektów. Na najstarszych kadetów czekały zajęcia taktyczne z elementami S.E.R.E oraz 15 km marsz kondycyjny  w pełnym oporządzeniu i… ze śpiewem na ustach. Natomiast dla uczniów klasy 1 było to inicjalne zdobywanie szlifów  w szkoleniu wojskowym. Przede wszystkim poznali zasady bezpieczeństwa i regulaminy, w tym Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP oraz wprawiali się w musztrę indywidualną i zespołową. Do tego musieli sprostać ćwiczeniom taktycznym i nocnym wartom,  co z pewnością nie było łatwym zadaniem. Dla każdego z “pierwszaków” był to jednak najlepszy sprawdzian swoich predyspozycji przed złożeniem w listopadzie uroczystej przysięgi klas mundurowych.
Wrześniowy obóz w Kucobach to przede wszystkim wspólne spędzanie czasu, ogniska, mnóstwo śmiechu, a także… dyżury w kuchni. Wsparcie w przygotowywaniu posiłków było konieczne, aby szkolny „masterchef”, czyli pan Andrzej, na czas wykarmił kompanię uczestników głodnych nie tylko wrażeń. Mimo zmęczenia i trudów szkolenia Kucoby to świetna zabawa, która integruje i jednoczy wszystkich uczniów. Wyjazd na obóz szkoleniowy poprzedziła druga odsłona Rejowskiego Spływu Kajakowego, ale już wiemy, że z pewnością nie była ostatnią. Tym razem kadeci klas wojskowych pokonali łącznie 10 km rzeką Ruda. Spływ kończył spacer po pięknym parku Opactwa Cysterskiego w Rudach. Na klasy mundurowe czeka niebawem tygodniowy wyjazd na poligon, a już wkrótce wszyscy uczniowie II Liceum wyruszą na kolejny rajd szkolny. Wzorując się na pięknej  tradycji Rajdów Gwiaździstych, którymi szczyciło się II LO im. Mikołaja Reja, licealiści pokonają szlak Brenna – Szczyrk.
Wygląda na to, że kolejny miesiąc roku szkolnego zapowiada się dla wszystkich uczniów II Liceum równie intensywnie i obfitująco w  niezapomniane chwile.
Fot. Rafał Zduńczyk