Inne

Spotkanie z autorką kryminałów o Śląsku

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach mieli okazję 29 września być uczestnikami spotkania autorskiego z panią Moniką Kassner, polonistką, historyczką i dziennikarką, autorką kryminałów retro, których akcja toczy się w Świętochłowicach i innych śląskich miastach w latach trzydziestych XX wieku.

Spotkanie z autorką kryminałów o Śląsku

Od września pani Kassner została nauczycielką w I LO i prowadzi zajęcia edukacji regionalnej w klasach pierwszych według autorskiego programu.

„Sprawa Salzmanna” i „Sprawa Rollnika” to dwie części cyklu zagadek kryminalnych, które rozwiązuje radca Adolf Jendrysek rodem z Lipin. Autorka zdradziła, że obecnie powstaje część trzecia, ujawniła także źródła inspiracji oraz sposób tworzenia fikcji literackiej z zastosowaniem materiałów faktograficznych.

Uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o realiach życia w Świętochłowicach i okolicach w okresie międzywojennym, a spotkanie z pisarką otwiera cykl imprez promujących czytelnictwo w naszej szkole.

Tekst: mgr Emilia Gołąb
Zdjęcia: mgr Magdalena Bula