Inne

SP5 na górskich szczytach

W piątek, 8 października br. uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w I Rajdzie SP5, którego celem było zdobycie szczytu Koziej Góry. Wycieczka była zwieńczeniem Tygodnia Patrona, czyli Jerzego Kukuczki – wybitnego polskiego taternika, alpinisty i himalaisty.

SP5 na górskich szczytach

Przygotowania do wyjazdu były bardzo intensywne – uczniowie mieli do wykonania szereg zadań, m.in.  zaprojektowanie rajdowego znaczka, poznanie procedur udzielania pierwszej pomocy oraz zgromadzenie odpowiedniego ekwipunku. Jednocześnie odbywały się zajęcia związane z Jerzym Kukuczką – dzieci obejrzały prezentację na temat patrona swojej szkoły, stworzyły bardzo ciekawe prace plastyczne o tematyce górskiej, a także zapoznały się ze strojem taternika, którego postać pojawiła się w świetlicy i zawisła pod sufitem. Zabawy nawiązujące do patrona pojawiały się na każdym kroku – nie tylko podczas tradycyjnych lekcji, ale także  na zajęciach logopedycznych i świetlicowych.

Tydzień Kukuczki zakończył się w piątek wyjazdem w góry, w którym wzięli udział  niemal wszyscy uczniowie SP5. Dzieci i młodzież chętnie wspięli się na szczyt, podziwiając po drodze przyrodę otuloną mgłą oraz wykonując zadania przygotowane przez organizatorów rajdu. Meta znajdowała się na Bielskich Błoniach, gdzie na wędrowców czekały konkursy, gry, kiełbaski z grilla, słodkie przekąski oraz plac zabaw. Na końcu wręczono dyplomy, zrobiono pamiątkowe zdjęcia i wszyscy bezpiecznie wrócili pod szkołę.

Wyjazd z całą pewnością należy zaliczyć do udanych. Dzieci wróciły bardzo zadowolone – zwłaszcza że w ciągu ostatnich miesięcy z powodu pandemii wycieczek było zdecydowanie mniej niż do tej pory. Jak mówi jeden z organizatorów: „Była to świetna okazja nie tylko do upamiętnienia Jerzego Kukuczki, patrona SP5, ale także do zintegrowania społeczności szkoły poprzez wspólne osiąganie celów oraz zabawę.”