Inne

IV Turniej Szachowy o Puchar Komendanta Miejskiego Policji i Samorządu Terytorialnego

W sobotę 18 maja 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji odbył się IV Turniej Szachowy o Puchar Komendanta Miejskiego Policji i Samorządu Terytorialnego Miasta Świętochłowice. Tego dnia do udziału w turnieju zgłosiło się 32 zawodniczek i zawodników.

W sobotę 18 maja 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji odbył się IV Turniej Szachowy o Puchar Komendanta Miejskiego Policji i Samorządu Terytorialnego Miasta Świętochłowice. Tego dnia do udziału w turnieju zgłosiło się 32 zawodniczek i zawodników (w tym 2 osoby reprezentujące służby mundurowe).

Zawody prowadzone systemem szwajcarskim 7-rundowym z czasem gry P 15 przeprowadzili Damian Kuchna – sędzia główny i Jerzy Plichta – sędzia rundowy. Cała impreza rozpoczęła się od prelekcji p.n. „Narkotyki – dopalacze – ZABIJAJĄ”, którą przygotował Pan Marcin Michalik z Policji. W przerwach między rundami Panie z chorzowskiego sanepidu przygotowały związane z tematem prelekcji różne gry i zabawy dla uczestników.

Następnie przeszliśmy do pojedynków za szachownicami. Już od samego początku wiadomo było, że nie będzie to zwykły spacer po zwycięstwa. Doświadczeni zawodnicy musieli się wykazać twardym charakterem i wielką uwagą, aby nie wpaść w gorszą pozycję z młodszymi koleżankami i kolegami. Jednak to między nimi rozegrał się finisz, a o podziale miejsc na podium, przy równych zdobyczach punktowych  zadecydowała dopiero punktacja pomocnicza.

Tradycyjnie na zakończenie wyłoniono dwie kategorie tj. młodszą obejmującą dzieci do lat 10 oraz starszą obejmującą dzieci starsze oraz osoby dorosłe. A oto jak przedstawiała się klasyfikacja finalistów w poszczególnych grupach wiekowych:

 • kat. młodsza
 • I m.    Grzegorz Wites – Świętochłowice – 5 pkt.
 • II m.   Tomasz Marek – Świętochłowice – 4,5 pkt.
 • III m.  Piotr Kwapuliński – Świętochłowice – 4 pkt.
 • kat. starsza
 • I m.    Dawid Kwapuliński – Świętochłowice – 6 pkt.
 • II m.   Jakub Tokarz – Świętochłowice – 6 pkt.
 • III m.  Patryk Kiełtyka – Świętochłowice – 6 pkt.

Na zakończenie blisko 3,5 godzinnych zmagań zdobywcom pierwszych trzech miejsc wręczono piękne puchary i dyplomy. Osobami, które zagościły na naszym turnieju i dokonały wręczenia trofeów sportowych byli Pan nadkomisarz Michał Szynol – I z-ca Komendanta Miejskiej Policji w Świętochłowicach oraz Pan Zbigniew Nowak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Wszyscy pozostali uczestnicy udekorowani zostali pamiątkowymi medalami oraz otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Kolejne udane zawody, ciepła atmosfera i podziw dla młodych szachistów dzielnie walczących z przeciwnikiem, jak i czasem, który pozostał im do zakończenia partii, były z pewnością dobrą metodą walki z narkotykami, dopalaczami i innymi nałogami, które spotyka na swojej drodze młody człowiek. Świadomość i wiedza, to klucz do uniknięcia kłopotów z tym związanych, a zdrowy sport, to nasze rozwiązanie tego dużego problemu społecznego.

 Organizatorami, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej imprezy byli:

 • Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA Świętochłowice
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”
 • Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach
 • Urząd Miejski w Świętochłowicach
 • Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Chorzowie