Inne

Intensywny Dzień Edukacji Narodowej w ZSO

W środę, 16 października, zaplanowana została ogólnopolska akcja "Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy" zainicjowana przez Fundację WOŚP, w ramach „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca". Świętochłowicki finał odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej "Grota".

14 października br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących wiele się działo. Klasy pierwsze brały udział w Święcie Drzewa – przygotowano dla nich  ciekawe zajęcia, których uwieńczeniem było posadzenie klasowych drzewek na terenie wokół budynku szkoły.

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl przygotowany przez klasę Va. Pierwszoklasiści mogli także wykazać się kreatywnością podczas zajęć florystycznych. Dzieci przygotowały drewnianą ozdobę metodą decoupage z wybranym przez siebie wzorem oraz asystowały przy tworzeniu jesiennej kompozycji.

Klasa Va także spędziła pracowicie dzień – uczniowie dwa razy wystąpili przed szkolną społecznością. Spektakl opierał się na pokazie mody nauczycielskiej – projektant przygotował kilka kreacji specjalnie dla nauczycieli różnych przedmiotów, wzbogacając je o atrybuty każdego z nich.  Wystąpili między innymi: polonistka jako obdarzony nadludzką cierpliwością anioł, historyczka w stroju łączącym epokę kamienia łupanego (futerkowa kamizelka)
ze średniowiecznym nakryciem głowy damy dworu, wuefista z dużym brzuchem świadczącym o kondycji fizycznej oraz geograf w klapkach nadających się na górskie wyjazdy i z ogromnym globusem. Wybuchy śmiechu oraz owacje na stojąco świadczyły o sukcesie młodych aktorów. Po występie klasa piąta również obchodziła Dzień Drzewa – uczniowie nie tylko wzbogacili swoją wiedzę (poznali budowę drzewa, omówili funkcję korzeni, łodygi, pnia i liści), ale także przypomnieli sobie zasady zachowania w lesie. Z największym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali ciekawostek – dowiedzieli się na przykład, że istnieje krzywy las w Gryfinie.

Również licealiści świętowali – po spektaklu klasy drugie zorganizowały otrzęsiny dla klas pierwszych pod hasłem kreskówek. Uczniowie (a także nauczyciele) wykazali się kreatywnością jeśli chodzi o stroje – pojawiły się dalmatyńczyki, Minionki, Śnieżka i wiele innych. Przygotowano ciekawe konkursy, na przykład trzeba było rozpoznać z zamkniętymi oczami przedmiot lub smak. Ponadto uczniowie walczyli o najlepsze miejsca w konkursach na: piosenkę, plakat oraz prezentację klasy. Zdolnościami wokalnymi licealiści pochwalili się podczas karaoke. Tradycją już stało się zatańczenie tzw. belgijki przez wszystkich uczniów
i nauczycieli. Oczywiście nie mogło zabraknąć ślubowania złożonego przez uczniów klas pierwszych LO.

Dzień Edukacji Narodowej w ZSO był pełen atrakcji zarówno dla dzieci z SP5, jak i dla młodzieży z II LO.