Inne

Grudniowe szaleństwo w ZSO

Grudzień to miesiąc wyjątkowy – to czas mikołajkowego i świątecznego zamieszania. Także w szkole, mimo zdalnej nauki, może być ciekawie. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności Zespołu Szkół Ogólnokształcących udało się zorganizować wiele naprawdę interesujących wydarzeń.

Dzieci w ławakch siedzą w sali biologicznej

Tradycyjnie już w szkole odchodzono mikołajki – lekcje on-line o tematyce związanej ze św. Mikołajem oraz obowiązkowe czerwone czapeczki na głowach uczniów i nauczycieli podczas lekcji to recepta na udany dzień. Mimo zdalnego nauczania odbyły się także spotkania wigilijne – chociaż w tym roku musiały one być w wersji on-line. Uczniów bardzo ucieszyła niespodzianka – słuchowisko pt. „Opowieść wigilijna”, którego scenariusz, wykonanie oraz montaż są dziełem pełnych zapału nauczycieli ZSO i córki wychowawczyni jednej z klas drugich SP5. Inicjatywa przyozdobienia choinki stojącej na terenie szkoły także spotkała się z zainteresowaniem uczniów wszystkich klas ZSO. Wspaniałym pomysłem było również „wspólne” kolędowanie. Uczniowie i nauczyciele nagrali to, jak w swoich domach zaśpiewali kolędę pt. „Przybieżeli do Betlejem”, a później jeden z rodziców ucznia SP5 bardzo profesjonalnie zmontował nagranie, tworząc wyjątkową, energiczną, pełną entuzjazmu i radości całość. Aby podkreślić świąteczny, grudniowy klimat zorganizowano także konkurs na najzabawniejsze opowiadanie z Bożym Narodzeniem w tle. Wyzwanie podjęli zarówno uczniowie SP5, jak i II LO.

Społeczność ZSO chętnie zaangażowała się w akcje charytatywne. Pierwsza z nich to propozycja MEN: „Razem na Święta”. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły przygotowali upominki, które za pośrednictwem Fundacji „Twoja Kotwica” trafiły do samotnych, schorowanych, starszych świętochłowiczan.  Ponadto nauczyciel w ZSO, p. Sebastian Wróbel, zorganizował zbiórkę pieniędzy na stronie zrzutka.pl, podczas której uzyskano środki na zakup pluszaków będące podarunkiem dla dzieci od ratowników medycznych. To ważna inicjatywa, ponieważ maskotki to psychologiczna apteczka pierwszej pomocy dla najmłodszych pacjentów.  Za uzbierane pieniądze udało się kupić 300 pluszowych zabawek, które dzięki pomocy licealistów z „Reja” zapakowano i zawieziono do Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie,  siedziby zespołów ratownictwa medycznego w Świętochłowicach oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego w Chorzowie.

Aby nieco odetchnąć od szkolnej rzeczywistości, licealiści z „Reja” mieli okazję obejrzeć spektakl on-line pt. „Ende gelande” w wykonaniu Living Space Theatre, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Przedstawienie, którego fabuła opierała się na pamiętnikach żydowskich dzieci mieszkających w getcie, wywołało wiele emocji. Ponadto młodzież chętnie napisała list w ramach Maratonu Pisania Listów propagowanego przez Amnesty International. Akcja polega na tym, że co roku na całym świecie wysyłane są apele listowne do władz w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.

Zarówno uczniowie II LO, jak i SP5 wzięli udział w Tygodniu Profilaktycznym pod hasłem ,,Dbamy o ciało i duszę, bo soma i psyche – nierozłączne!”. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym klasy przystąpiły do konkursów w kategoriach: plakat profilaktyczny oraz nagranie na temat “Cenimy życie! Chcemy być szczęśliwi i wolni od używek!” (wiersz, dialog, list). Jury (dyrekcja, specjaliści szkolni oraz pielęgniarka szkolna) oceniło ciekawe pomysły dzieci i młodzieży.

Jak widać, uczniowie SP5 i II LO się nie nudzili. Obok zajęć on-line, podczas których nauczyciele dbają się o edukację dzieci i młodzieży, była także okazja do wykazania się empatią poprzez zaangażowanie w akcje charytatywne. Starano się także wzmacniać więzi międzyludzkie, co nie jest proste w dobie pandemii i zdalnego nauczania, ale stanowi, według mnie, najważniejszą obecnie kwestię. I temu służył udział uczniów w różnych grudniowych wydarzeniach, które miały miejsce w ZSO.