Inne

Gmina na 5!

Referat Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach wziął udział w konferencji „FORUM GMIN NA 5!” połączonej z ogłoszeniem wyników corocznych badań prowadzonych w Instytucie Przedsiębiorstwa, poświęconych zachowaniom przedsiębiorczym gmin w zakresie obsługi przedsiębiorców. 

gmina na 5

Głównym celem projektu „Gmina na 5!” była analiza funkcjonowania gmin w całym kraju. Istotnym elementem działalności gmin jest komunikacja pomiędzy potencjalnymi inwestorami oraz przedsiębiorcami jak również innymi interesariuszami gmin.

W całej Polsce przebadano 674 jednostki samorządu terytorialnego, wyróżnionych zostało 96, gdzie po raz pierwszy wyróżnienie otrzymały również Świętochłowice. Nasze miasto uplasowało się w pierwszej 16 wyróżnionych gmin z woj. śląskiego na 112 przebadanych.

Tegoroczne badanie Gmina na 5! składało się z dwóch części. W pierwszym etapie badano użyteczność oficjalnych witryn internetowych dla użytkowników (w szczególności potencjalnych przedsiębiorców i inwestorów). Drugim elementem badania była ocena odpowiedzi gmin na zapytania mailowe (w języku polskim i angielskim). Badania prowadzone były metodą „tajemniczy klient”. Ta część badania skupiała się na ocenie pierwszego kontaktu przedsiębiorcy  z urzędem gminy oraz szybkości odpowiedzi na postawione w mailu pytania.