Inne

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w SPS10

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10  uczniowie każdego dnia czują przyjazną i rodzinną atmosferę, jednak 5 maja, przy okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, mogli poczuć się wyjątkowo. 

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych SP10

Podczas gier i zabaw zręcznościowych, dzieci trenowały cierpliwość, pokonywały swoje słabości, a przede wszystkim świetnie się bawiły. Dużą radość sprawiły im balony, na których musieli odnaleźć wylosowane litery. Wszystkie klasy wykonały też plakaty, a na koniec posadziły „Drzewo Godności”, które będzie im przypominało, że mają prawo godnie żyć. Pomimo pandemii i związanych z nią obostrzeń udało się sprawić, że na twarzach dzieci zagościł szczery uśmiech.

Najnowsza ustawa chroni osoby niepełnosprawne przed nierównym traktowaniem wyłącznie w dostępie rynku pracy i kształcenia zawodowego. Niestety, to społeczeństwo najczęściej dyskryminuje, powoduje, że niepełnosprawni czują się wykluczeni, mniej ważni i słabsi. Jeżeli chcemy, aby ich sytuacja uległa zmianie – musimy zmienić swój stosunek do osób niepełnosprawnych. To my dajemy im siłę, aby walczyć i pokonywać swoje ograniczenia w codziennym życiu.