Inne

Dzień Chiński w “Kochanie”

W dniach 4 i 5 marca 2019 r. w I LO im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach odbyły się Dni Chińskie, które zostały zorganizowane w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku

W dniach 4 i 5 marca 2019 r. w I LO im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach odbyły się Dni Chińskie, które zostały zorganizowane w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku.

W wydarzeniu brali udział uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i trzecich gimnazjum. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat kultury i tradycji Chin m.in. poprzez wysłuchanie wykładu dr Katarzyny Bańki – Orłowskiej, obejrzenie prezentacji o Tradycyjnym Chińskim Festiwalu Noworocznym i Święcie Wiosny, uczestniczenie w ceremonii parzenia chińskiej herbaty oraz spróbowanie swoich sił w chińskich łamaczach językowych. 

W trakcie imprezy goście wzięli także udział w grze polegającej na wykonywaniu zadań praktycznych i teoretycznych związanych z kulturą i językiem Chin. Uczniowie zostali podzieleni na drużyny, które prowadziły między sobą zaciętą rywalizację o atrakcyjne nagrody. Po wyłonieniu zwycięskiej drużyny przez jury w osobie pani mgr Klaudii Siemieniak (wychowawcy klasy uniwersyteckiej z językiem chińskim) oraz reprezentancji klas chińskich zostały wręczone nagrody. Była również możliwość otrzymania pamiątkowej zakładki z własnym imieniem zapisanym w znakach chińskich, degustacji tradycyjnej chińskiej herbaty oraz ciastek z wróżbą, a także wysłuchania piosenki w języku chińskim. Zainteresowani mieli też okazję zobaczyć wystawę przedmiotów związanych z kulturą chińską oraz zdjęć z życia i działalności klas uniwersyteckich z językiem chińskim.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez uczniów tychże klas, a koordynacją imprezy zajęły się dr Katarzyna Bańka – Orłowska i mgr Katarzyna Prędota. Dni Chińskie stały się w naszej szkole tradycją i są doskonałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o Państwie Środka. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania związane z promowaniem kultury chińskiej będą równie udane. 

Tymczasem rozpoczynamy przygotowania do naszego kolejnego wydarzenia, czyli II wojewódzkiego konkursu z wiedzy o Chinach i kulturze Chin, który odbędzie się w kwietniu. Szczegóły już wkrótce na plakatach i stronie internetowej szkoły.