Inne

Czytanie w Kochanie

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach włączyła się w ogólnopolskie obchody Narodowego Czytania – akcji pod patronatem Prezydenta RP, której tegoroczna edycja dotyczyła utworu „Moralność pani Dulskiej”.

Czytanie w Kochanie

Już od rana na uczniów czekały liczne atrakcje. Klasy pierwsze miały okazję zwiedzić bibliotekę szkolną i zapoznać się z jej ofertą. Klasy trzecie rozwiązały quiz na temat lektur, w ramach powtórki przed maturą.

Wszyscy uczniowie wzięli udział w zawodach sportowo-literackich, a także w konkursie na przygotowanie zakładki i okładki do książki, której tytuł wylosowali. Nie zabrakło również akcentu przewodniego, czyli czytania dzieła Gabrieli Zapolskiej. Uczniowie czytali „Moralność pani Dulskiej” z podziałem na role, obejrzeli także fragmenty spektaklu Teatru Telewizji, dzięki czemu bliżej zapoznali się z utworem.

Jedna godzina przeznaczona została na ciche czytanie wybranych samodzielnie utworów, na czytaniu przyłapaliśmy nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Oprócz wymienionych atrakcji każdy chętny mógł wziąć udział w konkursie pięknego czytania, a uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną otrzymywali pamiątkowe zakładki z portretem pisarki oraz kodem QR do tekstu utworu.

Wyniki konkursów:
– najciekawszy projekt okładki – reprezentantka klasy 2a Julia Janikowska i reprezentantka klasy 3d Julia Kowalczyk
– najciekawszy projekt zakładki – klasa 3c i reprezentantka klasy 3e Alicja Arciszewska
– zawody sportowo – literackie – klasa 3b
– quiz literacki dla klas trzecich – Julia Lewandowska (klasa 3c)
– konkurs pięknego czytania – Magdalena Gajda (klasa 3c)

Gratulujemy!