Inauguracja Dni Osób z Niepełnosprawnościami
We wtorek, 3 grudnia, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się uroczysta inauguracja poprzedzona porannymi warsztatami rękodzieła w Domu Pomocy Społecznej św. Antoni.
Podobnie jak w latach ubiegłych w naszym mieście trwają obecnie „Świętochłowickie Dni Osób z Niepełnosprawnościami”. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miejski w Świętochłowicach, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Świętochłowicach, Miejski Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Świętochłowicach, Caritas Archidiecezji Katowickiej Dom Pomocy Społecznej św. Antoni w Świętochłowicach a partnerem przedsięwzięcia Młodzieżowy Dom Kultury w Świętochłowicach.
W czasie inauguracji odbyły się: pokaz malowania piaskiem wykonany przez Panią Magdalenę Suszek-Bąk, występ uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Świętochłowicach – przygotowany w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej “Od zależności ku samodzielności” – edycja 2024, magiczny pokaz baniek mydlanych zaprezentowany przez Krejzolkę Karolkę, spotkanie ze św. Mikołajem. W przerwach między pokazami na uczestników czekały gry i zabawy, które przygotował Pan Krzysztof Kończyk – DJ Kris z towarzyszeniem szczudlarzy.
Poniżej przedstawiamy pozostałe przedsięwzięcia organizowane w ramach tegorocznych Świętochłowickich Dni Osób z Niepełnosprawnościami przez jednostki miejskie:
- 4.12.2024 r. – Warsztaty i wspólna zabawa podopiecznych jednostek miejskich – Miejski Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Świętochłowicach,
- 5.12.2024 r. – Kiermasz Świąteczny w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach,
- 6.12.2024 r. – Mikołajki w Warsztatach Terapii Zajęciowej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przede wszystkim promują zrozumienie problematyki osób ze szczególnymi potrzebami oraz dążenie do osiągnięcia pełnego i równego korzystania z praw człowieka. Co równie istotne, ukazują korzyści płynące z integracji w aspekcie politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
Niestety, prawie jedna na dziesięć osób na świecie to osoba ze szczególnymi potrzebami.
W krajach rozwijających się osoby te stanowią koło 20% populacji ludzi ubogich. Wiele osób z niepełnosprawnościami boryka się z barierami społecznymi. Często są one zmuszone do życia na marginesie społeczeństwa i dyskryminowane. Łamane są ich prawa człowieka. Nie mają możliwości edukacji, zatrudnienia, dostępu do opieki zdrowotnej. Wiele osób z niepełnosprawnościami jest zmuszanych do życia w odrębnych ośrodkach, co stanowi naruszenie ich swobody poruszania się i życia w wybranym środowisku.
Wszystkie nasze miejskie jednostki i instytucje nadal będą pracować na rzecz włączania osób niepełnosprawnych we wszystkie aspekty życia i rozwoju społecznego Świętochłowic. Wszystkie ich działania zmierzają do budowy odpowiedniej przestrzeni do zaspokojenia wszystkich potrzeb życiowych dla ogółu mieszkańców naszego miasta.
Fot. Rafał Zduńczyk