Inne

Holenderska wizyta w Kochanie

Od kilkunastu lat trwa współpraca świętochłowickiego I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego z holenderskim liceum Meergronden w Almere. W ramach tej współpracy odbywa się wymiana uczniowska. Po przerwie spowodowanej pandemią w minionym tygodniu holenderscy uczniowie znów zawitali do Świętochłowic!

Grupa z Almere przez tydzień gościła w domach swoich polskich rówieśników, uczestnicząc w ciekawych warsztatach w szkole przygotowanych przez uczniów i nauczycieli świętochłowickiego Kochana oraz w wycieczkach, m.in. do Krakowa, Ustronia czy obozu Auschwitz – Birkenau. Miłym akcentem była wizyta w Urzędzie Miasta i spotkanie z Prezydentem Miasta Świętochłowice, Danielem Begerem.

Bardzo się cieszę, że po pandemicznej przerwie udało się wznowić wymianę między naszymi szkołami – podkreślała podczas powitania zagranicznych gości pani dyrektor I LO, Jolanta Daniluk.

Uczniowie szybko przełamali lody i doskonale wykorzystali wspólnie spędzony czas.

Było to świetne doświadczenie, mogliśmy podszkolić swój angielski i przełamać barierę językową – relacjonowała Julia Tomasik, uczennica klasy trzeciej.

Najbardziej w pamięci zostały mi słowa jednej z uczestniczek, Evy, która powiedziała, że cieszy się, że odwiedziła Polskę, bo są tu niesamowici ludzie – dodała Julia.

Jesienią nadejdzie czas na rewizytę, w ramach której młodzi świętochłowiczanie spędzą tydzień w Holandii.