Miasto

CKŚ Grota już niebawem w innej odsłonie!

Centrum Kultury Śląskiej "Grota" w Lipinach jest o krok od generalnego remontu! 29 maja w Urzędzie Miejskim podpisano umowę na kompleksową przebudowę obiektu.

Przebudowa budynku „Groty” w Świętochłowicach to wyczekiwana od lat inwestycja w mieście. Dzięki temu na kulturalną mapę miasta znów wróci ten piękny, kultowy obiekt w sercu Lipin.

Wyremontowany budynek oprócz imponującego wyglądu będzie spełniał obowiązujące dziś wymagania techniczne.

Obiekt wymagał remontu od dobrych kilkunastu lat. Dzisiejsza umowa pozwala nam już namacalnie realizować działania w terenie za pośrednictwem firmy wykonawczej, która zapowiedziała, że dołoży wszelkich starań, aby obiekt zyskał na nowoczesności, funkcjonalności, ale jednocześnie wykona zadanie z poszanowaniem dla historii tego miejsca i charakterystycznych elementów budynku takich jak łukowe duże okna. Planujemy odsłonięcie i renowację starej cegły elewacyjnej, aby ukazać prawdziwy charakter budynku, ale także wpasować go w otoczenie kamienic, które są nieodzownym elementem Lipin. – wymienia Prezydent Miasta, Daniel Beger.

Dzięki tej przebudowie kultura w mieście wejdzie na jeszcze wyższy poziom i pozwoli kolejnym grupom rozwijać swoje pasje artystyczne. Wykonanie prac obejmuje wymianę wszystkich instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, unowocześnienie systemu ogrzewania, remont dachu oraz elewacji. Kultura nie będzie miała też barier. W obiekcie powstanie winda umożliwiająca poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami.

Umowa na wykonanie kompleksowego remontu zawarta została na 13 848 406,41 zł, z możliwością rozszerzenia o prawo opcji, co daje łączną sumę prawie 16 mln zł. Remont wykonywać będzie firma Texom sp. z o.o. z Krakowa, która specjalizuje się w generalnym wykonawstwie remontów. Na prace w terenie przewidziano 22 miesiące od momentu przekazania placu budowy.

Zmiana zapowiada się spektakularnie. Podejrzeć ją można na przygotowanej wcześniej wizualizacji i porównaniu ze stanem faktycznym.