Miasto

Będą nowe miejsca pracy w Świętochłowicach!

Jeszcze w tym roku powstanie nowa hala produkcyjna, a w ślad za nią 150 miejsc pracy! Biznes stawia na Świętochłowice.

W czerwcu 2024 r. Grupa Delta Trans powiększy zaplecze magazynowe w Świętochłowicach o nowoczesną halę produkcyjno-magazynową o powierzchni 10 100 m² oraz budynek socjalno-biurowy o powierzchni 300 m². To wynik wieloletniej współpracy z firmą Alstom oraz coraz lepszych warunków dla inwestorów w mieście.

Jestem z dumny z tego, co tu widzę, ponieważ pięć lat temu rozpoczęliśmy zmiany, które sprzyjają inwestowaniu w naszym mieście. Jednym z kluczowych przedsięwzięć pozwalających na rozwój dużego biznesu w Świętochłowicach było wybudowanie zjazdu z Drogowej Trasy Średnicowej oraz ul. Przemysłowej. Rozbudowa infrastruktury drogowej umożliwiła rozwój firm już funkcjonujących w północnej części miasta, ale też zachęciła nowych inwestorów – podkreśla prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Wiceprezes zarządu Grupy Delta Trans, Adam Rams wskazuje, że ostatnie lata to – mimo niesprzyjających warunków – czas intensywnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Wielkość całkowitego zatrudnienia w GDT to około 1000 pracowników, przy czym w obszarze działalności centrum logistycznego w Świętochłowicach wzrosło ono na przestrzeni ostatnich lat o 20%. Podobny wzrost firma odnotowała jeśli chodzi o zabudowę powierzchni, która obecnie wynosi ponad 75 tys. m2. Położenie Świętochłowic w sercu GZM, rozbudowa infrastruktury drogowej oraz sprzyjający klimat dla biznesu stanowią solidne filary dla kolejnych planów rozwojowych. To co tutaj osiągamy, osiągamy dzięki współpracy z Urzędem Miejskim, współdziałaniu w ramach samorządu gospodarczego oraz współpracy ze sprawdzonym wykonawcą – dodaje Prezes.

Za realizację inwestycji odpowiada firma PROMUS Ruda Śląska. Jak podkreśla Prezes Zarządu Maciej Wiora, terminowa budowa hali możliwa jest dzięki dobrej współpracy z inwestorem, wsparciu ze strony Urzędu Miejskiego oraz zaangażowaniu całego zespołu odpowiedzialnego za powstanie obiektu.

Nowa hala służyć będzie firmie Alstom, z którą GDT ściśle współpracuje od ponad dekady. Alstom otworzył swój oddział w Świętochłowicach w 2017 roku, zaczynając od zakładu elektrycznego, a następnie budując wydziały spawania stali czarnej i aluminium oraz produkcji kabin do pociągów. Obecnie w zakładzie pracuje ponad 350 wykwalifikowanych pracowników, przede wszystkim elektryków, elektrotechników i spawaczy. Wraz z rozbudową zakładu o nową halę, Alstom planuje zwiększyć zatrudnienie o 150 osób do końca przyszłego roku, co pozwoli firmie dalej się rozwijać w Świętochłowicach w obszarze spawania i obróbki stali węglowej oraz produkcji kabin pociągów dostarczanych dla klientów Alstom w wielu krajach Europy. Rozwój zakładu przełoży się również na silniejszą współpracę z lokalnymi firmami.

Ta inwestycja to tylko jedna z dobrych wiadomości dotyczących świętochłowickiego rynku pracy. Jak zapowiada Sławomir Pośpiech, wiceprezydent Świętochłowic, miasto postawiło na zrównoważony rozwój, który przekłada się na potencjał biznesowy.

Świętochłowice są liderem dostrzeganym w regionie i kraju, a to tworzy warunki dla biznesu. Wreszcie jesteśmy miejscem, gdzie powstają setki miejsc pracy, a przedsiębiorcy mówią, że dobrze jest tu rozwijać swoją działalność. Czuję się dumny, że jestem częścią tej historii. Mogę zapewnić, że rolą miasta jest i będzie zapewnienie takich warunków, aby firmy rozwijały się tworząc nowe miejsca pracy i lepsze warunki życia dla mieszkańców – podsumowuje Pośpiech.

Grupa Delta Trans rozpoczęła działalność w 1989 roku i od lat należy do największych operatorów logistycznych w Polsce i lokuje się w czołówce firm transportowo-logistycznych w Europie. W ramach zakresu usług firma oferuje: usługi magazynowania, logistykę magazynową i kontraktową, transport międzynarodowy i krajowy, przesyłek drobnicowych, usługi spedycyjne, obsługę celną, logistykę kontraktową. Poza podstawową działalnością logistyczną Grupa Delta Trans świadczy usługi produkcyjne, w tym projektowanie i produkcję pojemników transportowych i konstrukcji stalowych, jak również usługi w zakresie co-manufacturingu.

Obecnie Grupa posiada centrum logistyczne w Świętochłowicach oraz 6 oddziałów zlokalizowanych na terenie Polski zachodniej i południowej. Firma dysponuje 125 tys. m2 powierzchni magazynowych w Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie i Gliwicach, flotą 300 pojazdów oraz 6 oddziałów Agencji Celnych realizujących pełen zakres procedur celnych. Takie zaplecze pozwala na realizowanie kompleksowej obsługi na każdym etapie łańcucha logistycznego, dla najbardziej wymagających odbiorców.

Alstom jest obecny w Polsce od ponad 25 lat i jest największym producentem w branży kolejowej w kraju, w 9 polskich lokalizacjach firmy pracuje ponad 4 000 osób. Firma oferuje kompletne portfolio produktów i usług, od pociągów dużych prędkości, pociągi regionalne, metra, po infrastrukturę oraz systemy sterowania ruchem i rozwiązania w zakresie cyfrowej mobilności. We wszystkich swoich lokalizacjach Alstom współpracuje z kilkuset firmami, korzystając z ich usług, produktów oraz wsparcia biznesowego.