Strona główna » Urząd » Dla mieszkańców » Sprawy społeczne » Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Od dnia 1 stycznia 2021 r. Wydział Rozwoju i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach sprawuje nadzór nad Gminnym Programem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Wydział prowadzi również obsługę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świętochłowicach działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 2277 z późn. zm.), w składzie wyznaczonym zarządzeniem Prezydenta Miasta Świętochłowice.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inicjuje i monitoruje działania związane z edukacją i profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem jej działań jest regulowanie dostępności alkoholu, zwiększenie zakresu pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi. Podejmowane działania mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Komisja uprawniona jest do podejmowania czynności zmierzających do sądowego orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu, zobowiązania poddania się leczeniu odwykowemu. Zatem Komisja realizuje określone ustawowo zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a w szczególności:
- Inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych (wymienionych powyżej) – (art. 41 ust. 3 ww. ustawy);
- Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego (art. 41 ust. 3 ww. ustawy);
- Opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych – zgodność lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2 ustawy (limit i lokalizacja punktów, w których sprzedawane i podawane są napoje alkoholowe);
- Kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych (na podstawie upoważnienia wystawionego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) – (art. 18 ust. 8 ww. ustawy).
Wszelkie sprawy kierowanie do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prosimy zgłaszać bezpośrednio do Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, osobiście, telefonicznie bądź pocztą elektroniczną,
w godzinach pracy instytucji.
Adres:
Wydział Rozwoju i Polityki Społecznej
Urząd Miejski w Świętochłowicach
ul. Katowicka 54
41-600 Świętochłowice
pokój 310
nr tel: 32 3491 846
e-mail: gkrpa@swietochlowice.pl
Ponadto, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uruchomiono punkt informacyjno-konsultacyjny, do którego można kierować wszelkie sprawy. Punkt działa w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świętochłowicach, w godzinach jej pracy.
Adres:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świętochłowicach
ul. Sądowa 1
41-605 Świętochłowice
nr tel: 32 2454 910
UWAGA: PUNKT DZIAŁA JEDYNIE W PIERWSZY, DRUGI I TRZECI CZWARTEK MIESIĄCA
Wniosek o leczenie odwykowe
Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub za pomocą drogi pocztowej bezpośrednio do Wydziału Rozwoju i Polityki Społecznej lub Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świętochłowicach. Wniosek taki jest wolny od opłat.
- Wniosek o leczenie odwykowe – pobierz wniosek
W uzasadnieniu do wniosku należy zawrzeć informacje o osobie i sytuacji rodzinnej:
- Czy wydawana była opinia biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu (kiedy?, gdzie?)
- Czy podejmował leczenie odwykowe w przeszłości? (gdzie, z czyjej inicjatywy?, z jakim skutkiem?)
- Czy w związku z nadużywaniem alkoholu był zatrzymywany w izbie wytrzeźwień(ile razy?, kiedy?)
- Czy była wszczęta procedura „Niebieskiej karty”(efekty)
- Czy mają miejsce okresy abstynencji? (jak długo trwają?, czy wraca po nich do intensywnego picia?)
- Czy potrzebuje obecnie mniej czy więcej alkoholu, aby osiągnąć stan upojenia alkoholowego?
- Zachowanie osoby nadużywającej alkoholu, gdy nie jest pod wpływem alkoholu (czy bywa drażliwy, nerwowy, impulsywny, wycofany, lękliwy, zamknięty w sobie itp.?)
- Jak zachowuje się pod wpływem alkoholu (czy jest agresywny wobec rodziny, otoczenia?)
- Czy zakłóca spokój w miejscu zamieszkania lub innych miejscach?
- Czy w związku z nadużywaniem alkoholu były przeprowadzane interwencje Policji, Straży Miejskiej (kiedy?, gdzie?, jak często?)
- Czy pożycza pieniądze na alkohol (od kogo?, czy je zwracał?, czy korzysta z usług lombardów?, zaciąga tzw. ”chwilówki”?)
- Czy zdarzają się okresy kilkudniowego picia, samopoczucie po tych okresach (czy ma ”kaca”?, czy pije w celu „wyleczenia”?)