Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Targi Pracy i Edukacji 2014

Targi Pracy i Edukacji odbyły się dziś w Centrum Kultury Śląskiej Zgoda w Świętochłowicach. Swoje oferty prezentowało wiele firm i instytucji ze Śląska.

Na targach pracy osoby bezrobotne lub poszukujące pracy miały okazję porozmawiać z pracodawcami. Na miejscu byli także przedstawiciele firm organizujących szkolenia, agencji zatrudnienia, ochotniczych hufców pracy i powiatowych urzędów pracy. Informacji dotyczących założenia własnej działalności gospodarczej udzielali specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. W targach uczestniczyły także reprezentacje Centrum Inicjatyw Społecznych, Klubu Integracji Społecznej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Świętochłowicach.

- Projekty realizowane w Powiatowym Urzędzie Pracy i Centrum Integracji Społecznej pomagają w aktywizacji zawodowej mieszkańców. Część jest finansowana ze środków unijnych.  Mam świadomość, że walka z bezrobociem, to proces długotrwały. Jestem, jednak  przekonany, że tworzeniu nowych miejsc pracy pomoże także świętochłowicki teren, który niedawno został włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - mówił obecny na targach Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Stopa bezrobocia w mieście stale spada. W roku 2013 wynosiła 20, 20 proc, a w tym roku 18, 20 proc.

- Dzięki wsparciu z Funduszu Pracy, 203 osoby są w trakcie odbywania stażu, 68 osób realizuje prace społecznie użyteczne, a 30 jest zatrudnionych w ramach robót publicznych – wyjaśnia Hanna Przewoźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach.

W ubiegłym miesiącu rozpoczęły się szkolenia dla osób bezrobotnych. Pierwsze 40 osób zostało już przeszkolonych. Jednak projektów jest więcej.

- Pozyskujemy pieniądze w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Bez nich nie byłoby projektów, w których łącznie uczestniczyło prawie 400 osób – przypomina Hanna Przewoźniak.    

Podczas targów swoje oferty edukacyjne prezentowały, także szkoły ponadgimnazjalne ze Świętochłowic. To ważne, ponieważ uczniowie już niedługo wybiorą szkołę, w której chcieliby kontynuować naukę.