Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Tańszy prąd dla Metropolii

Świętochłowice wraz z 26 samorządami i 162 jednostkami samorządowymi wzięły udział w trzeciej edycji hurtowego zakupu energii elektrycznej. Dzięki niej od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku do miast będzie dostarczany prąd w niższej cenie. Dziś w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego rozstrzygnięto przetarg, w wyniku którego spółka Tauron dostarczy 385 GWh energii elektrycznej za łączną kwotę 105,60 mln zł brutto.

 - Zorganizowaliśmy przetarg po raz trzeci. Dzięki pozyskaniu kolejnych partnerów wynegocjowaliśmy jeszcze lepsze warunki. To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, przewodniczący zarządu GZM.

– Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy najlepsze ceny w kraju. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy dwa lata temu była słuszna. Wspólne działanie  opłaca się nam wszystkim. W tym roku niestety ceny na rynku energii wzrosły, ale dzięki udziałowi w grupie zakupowej uczestnicy nie odczują tak bardzo tych podwyżek. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o ok. 11 proc., jednak ze względu na roczny okres przetargu ceny są korzystniejsze niż w innych miastach w Polsce.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich dwunastu miast zrzeszonych w GZM-ie są także inne samorządy ze Śląska i Zagłębia. Wśród podmiotów znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyły też 23 instytucje podległe marszałkowi województwa śląskiego.

– To cenna inicjatywa, która pozwala uzyskać najlepsze ceny na rynku – mówi Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego. - Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się  w celu uzyskania wymiernych korzyści – dodaje.

W przetargu na grupowy zakup energii zgodnie z przewidywaniami wystartowali najwięksi „gracze” na rynku. Swoje oferty złożyły:  Tauron Sprzedaż GZE, Energa Obrót S.A. oraz Enea S.A. Najdroższa oferta opiewała na kwotę blisko 107 mln złotych, natomiast najtańsza, złożona przez spółkę Tauron – 105,60 mln złotych brutto.

Inicjatorem  grupowego zakupu energii elektrycznej był Górnośląski Związek Metropolitalny. Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadziła gmina Świętochłowice. Górnośląski Związek Metropolitalny,  który koordynował wszystkie przygotowania, udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu.