Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Rodzice zastępczy potrzebni od zaraz

Obywatelstwo polskie, dobry stan zdrowia, odpowiednie warunki mieszkaniowe, posiadanie przynajmniej jednego źródła dochodu – to główne kryteria jakie spełniać muszą kandydaci na rodziców zastępczych. W zamian liczyć mogą na szkolenia i wsparcie pedagogów, częściową pomoc pieniężną i … nieocenioną wdzięczność pozostawionego w trudnej sytuacji dziecka.

W Świętochłowicach rusza właśnie kampania „Rodzice zastępczy potrzebni od zaraz”. – Poszukujemy ludzi, którzy są gotowi włożyć serce w ciężką pracę z dziećmi posiadającymi spory bagaż negatywnych doświadczeń. Bez wątpienia potrzebne jest do tego powołanie. Samo wynagrodzenie nie zrekompensuje w pełni poświęcenia jakie trzeba okazać w tej całodobowej pracy – mówi Monika Jarosz, ze świętochłowickiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rodziny zastępcze, jeżeli nie są spokrewnione z dzieckiem, otrzymują miesięcznie 1000 zł na pokrycie kosztów jego utrzymania. W przypadku podpisania umowy z OPS-em na prowadzenie zawodowej rodziny zastępczej mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Jednak podejmując tak ważną decyzję bez wątpienia na pierwszym miejscu nie można stawiać kwestii zarobkowych. – Osoby nastawione przede wszystkim na zysk szybko się rozczarowują i rezygnują, a tracą na tym dzieci – podkreśla Monika Jarosz.

W tej chwili w naszym mieście funkcjonują cztery rodziny zastępcze zawodowe, w tym dwie pełniące funkcję pogotowia rodzinnego oraz osiemnaście rodzin niezawodowych.

Szczegółowych informacji na temat możliwości podjęcia pracy jako rodzina zastępcza uzyskać można w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętochłowicach (Dział Pomocy Dziecku i Rodzinie) osobiście lub pod numerem tel. 32 245 48 60 wew. 54.