Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Zbadają wady postawy u dzieci

Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic i Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju podpisali dzisiaj umowę o współpracy. Dzięki niej uczniowie świętochłowickich szkół podstawowych zostaną przebadani pod kątem wad postawy.

- Zdecydowaliśmy się na współpracę ze Śląskim Centrum Rehabilitacyjno–Uzdrowiskowym w Rabce-Zdroju mając na uwadze prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży. To pierwszy tego typu program na Śląsku. Mam nadzieję, że inne gminy wezmą przykład z naszych działań – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Badania będą wykonywane w szkołach przez lekarzy specjalistów. Programem objęte zostaną dzieci uczęszczające do klas 4-6, których rodzice wyrażą na to pisemną zgodę. Po przeprowadzeniu badań, lekarz poinformuje o ich wynikach rodziców i zaleci dalsze działania. Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe będzie także prowadzić dokumentację medyczną. Program ma być realizowany od 9 listopada br. do 30 czerwca 2018 roku.

Warto zaznaczyć, że miasto nie poniesie kosztów wynikających z tej współpracy. Po stronie gminy leży tylko udostępnienie lekarzom odpowiednich pomieszczeń w szkołach.

- Rozpoczęliśmy realizację pionierskiego projektu. Cieszę się, że Świętochłowice są pierwszym miastem, w którym nasi lekarze będą prowadzić badania z zakresu wad postawy. To poważny problem wśród dzieci i młodzieży, dlatego trzeba kontrolować ich prawidłowy rozwój – mówi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.